آزمون زبان TOEFL

2819 بازدید pasokhadmin

آزمون زبان TOEFL

آزمون زبان TOEFL

TOEFL (تافل) چیست؟

معمولا تافل از اولین کلماتی هست که شما اول آموزش زبان می‏ شنوید. همه دوست دارند زبان رو تا گرفتن تافل ادامه بدن. اولش کسی به کاربرد این مدرک فکر نمیکنه ولی بعد که قصد ادامه تحصیل یا مهاجرت (مخصوصا به کشور های آمریکا و کانادا) رو دارن، فایده اش رو متوجه میشن. تو این مقاله براتون در مورد تافل مینویسم.

آزمون تافل یا (TOEFL (Test of English as a Foreign Language یکی از معتبرترین آزمون های بین المللی زبان انگلیسی هست که موسسه ETS وابسته به دانشگاه پرینستون اونو برگزار میکنه. این آزمون در هر سال چند بار برگزار میشه و مدرکش برای دو سال اعتبار داره. شما باید ۴ مهارت اصلی خوندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن رو امتحان بدید. به طور کلی این آزمون ۳ شکل کلی ۱) PBT 2) CBT و ۳) iBT داره.

PBT

Paper Based TOEFL) PBT) یا تافل کاغذی، ۳ بخش اصلی داره امتیاز این آزمون بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ هست که به سه بخش زیر مربوط میشه:

 

بخش تعداد سوال زمان (دقیقه)
شنیداری ۵۰ ۳۵
ساختار و نگارش ۴۰ ۲۵
درک مطلب ۵۰ ۵۵

 

بخش اول – شنیداری: این بخش توانایی درک مکالمه های رایج انگلیسی شما رو مورد بررسی قرار میده که ۳ قسمت کلی زیر رو داره:

  1. دو نفر با هم حرف میزنند و در آخر سوالی در مورد اطلاعات مکالمه، زمان یا مکان مکالمه پرسیده میشه
  2. کار سخت تر میشه و مکالمه بین دو یا چند نفر انجام میشه
  3. در این قسمت، سخنرانی های مهم با موضوعات علمی و آکادمیک پخش میشه که نیاز به دقت زیاد داره.

بخش دوم – ساختار و نگارش: این بخش هم دو قسمت داره که توانایی شما رو در گرامر و ساختار متن های انگلیسی می ‏سنجه. این دو قسمت به شرح زیر هست:

  1. ساختار یا Structure: تو این قسمت، باید ساختار درست و ترتیب لغات رو درست تشخیص بدید. معمولا یک متن چند خطی داریم که چند جای خالی داره و باید بهترین گزینه که متن رو تکمیل میکنه رو انتخاب کنید.
  2. نگارش یا Written Expression: معمولا جمله کاملی را می بینید که زیر ۴ تا از کلمات آن خط کشیده شده و شما باید کلمه یا عبارتی که سرجای خودش نیست و ایراد نگارشی داره رو مشخص کنید.

بخش سوم – درک مطلب: در این قسمت به طور ویژه بر روی دایره لغات شما تمرکز میکنه و مورد ارزیابی قرار میده. به طور کلی این بخش شامل ۵ متن در زمینه های مختلف علمی و دانشگاهی هست. در پایین هر متن ۱۰ تست از همان متن میاد که جواب تمام سوالات درون متن هست و شما هیچ نیازی به پیش زمینه علمی ندارید و فقط باید متن‏ ها رو خوب متوجه شده باشید و پاسخ بدید.

CBT

Computer Based TOEFL) CBT) یا تافل کامپیوتری تقریبا همون تافل کاغذی هست که با کامپیوتر اجرا میشه. البته این روش توی ایران نیست. اگر میخواهید در خارج از کشور آزمون بدید، بخشهای زیر رو پیش رو دارید:

 

بخش تعداد سوال زمان (دقیقه)
شنیداری ۳۰-۵۰ ۴۰-۶۰
ساختار ۲۰-۲۵ ۱۵-۲۰
درک مطلب ۴۴-۶۰ ۷۰-۹۰
نوشتاری یک انشا ۳۰

 

iBT

Internet Based TOEFL) iBT) یا تافل اینترنتی رایج ترین نوع آزمون تافله. فرق این روش با دو روش CBT و PBT اضافه شدن مکالمه (speaking) و حذق قسمت ساختار (Structure) هست. این روش تمامی ۴ مهارت زبان رو از شما امتحان میگیره و حدود ۴ ساعت طول می‏کشه. روش iBT، بخش Listening، Reading، Speaking و Writing داره که هر بخش ۳۰ امتیاز و مجموعا ۱۲۰ امتیاز داره. در جدول زیر اطلاعات مورد نیاز رو می بینید:

 

بخش تعداد سوال زمان (دقیقه)
Reading ۳۶-۷۰ ۶۰-۱۰۰
Listening ۳۴-۵۱ ۶۰-۹۰
Break ۱۰
Speaking ۶ تکلیف یا پرسش ۲۰
Writing دو مقاله ۵۰

 

نکته قابل توجه اینه که دو نوع سوال در این آزمون به صورت تصادفی بین داوطبان توزیع میشه که یا Reading طولانی (Long format ) هست و Listening کوتاه (Short format) یا برعکس، Reading کوتاه (Short format) و Listening طولانی (Long format ) هست.

حالا هر بخش رو به ترتیب توضیح میدیم:

  • Reading Skill: در نوع Long Format، سه قسمت داریم که قسمت اول شامل یک متن و ۲۰ دقیقه زمان، قسمت دوم و سوم، هر کدام دو متن با ۴۰ دقیقه وقت هست. یعنی به طور کلی ۵ متن هست که از هر متن ۱۲ سوال میاد. یک نکته اینکه ۲ متن از این ۵ متن تصحیح نمیشه و توی نمره شما تاثیر نداره اما چون این ۲ متن معلوم نیست، باید به همه ۵ متن پاسخ داد و ریسک نکرد. تافل با این شیوه آزمون های آینده خودش رو استاندارد سازی میکنه و به آزمون فعلی ربطی نداره. در نوع Short Format: دو قسمت داریم که در قسمت اول یک متن میاد با ۲۰ دقیقه وقت و در قسمت دوم دو متن میاد با ۴۰ دقیقه وقت. تمامی متن ها هم تصحیح میشه
  • Listening Skill: این قسمت ۴۰ دقیقه وقت داره که شامل دو مکالمه و ۴ سخنرانی بلند و کوتاه میشه. به طور کلی لهجه گویندگان انگلیسی آمریکای شمالی هست و باید با این لهجه آشنا باشید. در کل آزمون iBT یادداشت برداری آزاد هست و توصیه میشه که کلمات کلیدی ای که می شنوید رو حتما یادداشت کنید. اگر از نوع Long Format باشه ممکنه که چند مکالمه و سخنرانی هم اضافه بشه. موضوعات این بخش هم معمولا موضوعات رایج مثل فرهنگ، زمین شناسی، هنر، تاریخ و غیره هست.
  • بعد از پایان این بخش باید همه داوطلبان، ۱۰ دقیقه استراحت کنند و به بیرون از محل آزمون بروند.
  • Speaking Skill: این بخش از ۳ قسمت تشکیل شده که از هر قسمت ۲ سوال میاد. در قسمت اول یه موضوع عمومی میاد که در سوال اول معمولا تعریفی از واقعه و در سوال دوم نقدی برای رد یا تایید از جانب شما هست. اول برای هر سوال ۱۵ ثانیه فرصت دارید که فکر کنید و پاسخ رو مرور کنید و بعد از اون باید ۴۵ ثانیه در مورد سوال صحبت کنید. زمان سنج رایانه هم زمان دقیق رو بهتون نشون میده. در قسمت دوم اول موضوعات سوالات از هدفون پخش میشه و بعد یک متن در صفحه میاد که ۴۵ ثانیه وقت دارید اونو بخونید و مطالب رو هم یادداشت کنید. در ضمن گفتگویی هم بین دو نفر (سوال اول) و یک سخنرانی (در سوال دوم) از هدفون پخش میشه. بعد یه سوال پرسیده میشه که شما ۳۰ وقت فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت دارید. در قسمت سوم هم یک گفتگو بین دو نفر (سوال اول) و یک سخنرانی کلاسی (سوال دوم) داریم که از هدفون پخش میشه و یه سوال از این گفتگو و سخنرانی میاد. اول شما ۲۰ ثانیه برای مرور و فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای پاسخ و صحبت کردن وقت دارید.
  • Writing Skill: این بخش از دو قسمت تشکیل شده. در قسمت اول که تلفیقی (Integrated) نام داره، اول شما متن کوتاه ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه ای رو میخونید و بعد به یک سخنرانی گوش میدید. بعد باید به سوالی از این قسمت جواب بدهید. این قسمت ۲۰ دقیقه وقت داره و باید جواب بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشه. در قسمت دوم که مستقل (Independent) نام داره باید یه انشای کوتاه در حدود ۳۰۰ کلمه و با یه موضوع گفته شده بنویسید. این قسمت خیلی شبیه بخش نوشتاری تافل کاغذی و کامپیوتری هست.

 

ثبت نام آزمون تافل از طریق سازمان سنجش انجام میگیره. برای ثبت نام به اینجا مراجعه نمایید.

 

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد.