آزمون زبان IELTS

2436 بازدید pasokhadmin

آزمون زبان IELTS

 

آزمون زبان IELTS

آزمون آیلتس یکی از مشهورترین آزمون های بین المللی زبان انگلیسی هست که هر ساله در ۱۲۰ کشور جهان در ۵۰۰ مرکز با حضور حدود ۲ میلیون نفر داوطلب برگزار میشه. آیلتس مخفف International English Language Testing System (IELTS) به معنی سیستم ارزیابی زبان انگلیسی بین المللی هست. این آزمون اکثرا مخصوص کسانیه که میخوان در کشورهای انگلیسی با لهجه بریتیش کار یا تحصیل کنند. توی این آزمون تمامی چهار مهارت اصلی زبان (Listening، Reading، Speaking و Writing) مورد ارزیابی قرار میگیره. آیتلس دو نوع زیر رو داره:

  • ۱- General IELTS: آیتلس جنرال سطح زبان انگلیسی شما رو در سطح وسیع و عمومی می سنجه. تمرکز اصلی این آزمون مسایل اجتماعیه و بیشتر به درد کسانی میخوره که میخوان برای قبل از دانشگاه به اون کشورها برن یا برای دوره های کوتاه مدت یا فرصتهای شغلی جدید به این مدرک نیاز دارن. اگر شما قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، نیوزیلند یا کانادا رو دارید، این مدرک باید توی پرونده مهاجرت شما باشه و ازتون اینو میخوان.
  • ۲- Academic IELTS: این آزمون مخصوص کسانی هست که میخوان توی دانشگاه های اونجا در مقطع لیسانس به بالا درس بخونند. آیلتس آکادمیک به دلیل حساسیتی که داره از آیتلس جنرال سخت تر هست.

این آزمون از سال ۱۹۸۹ در اکثر نقاط جهان داره برگزار میشه و به عنوان یکی از استانداردترین آزمون های زبان انگلیسی شناخته میشه. ارگانهای اصلی برگزار کننده این آزمون موارد زیر هست:

  • ۱- شورای آموزشی بریتانیا
  • ۲- واحد امتحانات ESOL دانشگاه کمبریج
  • ۳- سازمان آموزش IDP

مدیران اصلی این آزمون هر ساله رقم قابل توجهی رو برای تحقیقات هزینه می کنند تا مطمئن باشن که آیلتس استاندارد میمونه و شرایط برای همه مردم دنیا با هر سابقه و سبک زندگی ای عادلانه برگزار میشه.

امتیاز بندی آزمون آیلتس

آزمون توسط مصحح های حرفه ای و آموزش دیده در مرکز آزمون تصحیح میشه. این افراد هر دو سال یکبار سنجش میشن که کیفیت لازم رو حفظ کنند. نمره آیلس بین ۰ تا ۹ خواهد بود. هر مهارت به طور جداگانه نمره داره و در نهایت میانگین نمره ۴ مهارت به عنوان نمره نهایی اعلام میشه. توی کارنامه نهایی شما، امتیاز هر مهارت و میانگین آنها (Band score) میاد. امتیازها به تفکیک نیم نمره اعلام میشه . برای همین اگر نمره کسی مثلا ۷٫۲۵ شد، رو به بالا گرد میشه و ۷٫۵ اعلام میشه.

نمره قبولی خاصی برای این آزمون در نظر گرفته نشده اما معمولا نمره ۵ متوسط و نمره ۶ خوب و نمره ۷ به بالا عالی ارزیابی میشه. معمولا دانشگاه ها، متناسب با شرایط خودشون نمره خاصی رو به عنوان حداقل نمره مورد نیاز اعلام میکنند که باید کارنامه اون رو موقع ثبت نام تحویل دانشگاه بدید. برای آشنایی بیشتر، در جدول زیر توضیحات هر نمره به تفکیک میاد:

نمره توضیح
۰ هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ندارد.
۱ در اصل هیچ توانایی برای استفاده از زبان بیش از چند کلمه مجرد ندارد.
۲ امکان ارتباط واقعی وجود ندارد مگر برای اطلاعات بسیار ابتدایی با استفاده از واژگان مجرد یا قالب‌های کوتاه در موقعیتهای آشنا و برای برطرف کردن نیازهای ابتدایی و فوری. مشکلات زیادی در فهم انگلیسی گفتاری و نوشتاری دارد
۳ فقط می‌تواند مفهوم کلی را در موقعیتهای خیلی آشنا درک و منتقل کند. توقف‌های مکرر در هنگام ارتباط مشاهده می‌شود.
۴ قابلیت‌های ابتدایی محدود است به موقعیتهای آشنا. مشکلات مکرر در فهم و بیان منظور دارد. توانایی استفاده از زبان پیچیده را ندارد.
۵ دارای مهارت نسبی زبان با قابلیت درک عمومی معنا در بیشتر موقعیتها می‌باشد، گرچه احتمال اشتباهات بسیار وجود دارد. باید توانایی ایجاد ارتباطات اولیه را در حوزهٴ تخصصی خود داشته باشد.
۶ علیرغم بعضی بی‌دقتی‌ها، عدم تناسب‌ها، و نافهمی‌ها، در کل دارای مهارت موثر زبانی است. قادر به استفاده و فهم زبان نسبتا پیچیده به ویژه در موقعیتهای آشنا می‌باشد.
۷ مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست، اگرچه با اشتباهات هر از گاهی در دقت، تناسب، و درک زبان همراه‌ است. ممکن است در موقعیت های ناآشنا فهم کامل زبان صورت نگیرد. در کل توانایی آن را دارد که از پس زبان پیچیده برآید و استدلال‌های ریز را درک کند.
۸ مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست و تنها هر از گاهی اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد مرتکب می‌شود. ممکن است در موقعیت های ناآشنا فهم کامل زبان صورت نگیرد. اما از پس مباحثات پیچیده و مشروح به خوبی برمی‌آید.
۹ مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست: دقیق، صحیح، روان همراه با فهم کامل.

 

این آزمون از ۴ بخش تشکیل شده که در ادامه هر کدوم رو توصیح میدیم:

مهارت Reading

بخش Reading مجموعا شامل ۴۰ تست میشه که هر تست ۱ نمره داره. هر داوطلب حداکثر نمره ۴ رو میاره و در نهایت براساس نمره خام امتیاز بین ۰ تا ۹ اعلام میشه. متون آیلتس آکادمیک به وضوح پیچیده تر از متن های آیلتس عمومی هست.

مهارت Listening

این بخش برای آکادمیک و عمومی مشابه هست. حدودا ۳۰ دقیقه طول میکشه و شامل دو قسمت میشه. در قسمت اول یه مکالمه عمومی بین ۲ یا چند نفر رو میشنوید و به سوالات پاسخ میدید. در قسمت دوم، در مورد موضوعات علمی و دانشگاهی حرف زده میشه. البته شما نیاز به هیچ پیش نیاز علمی ندارید و جواب تمامی سوالات در مکالمه هست. حواستون باشه که صوت این بخش، فقط یه بار پخش میشه و باید دقت لازم رو بکنید.

مهارت Writing

در آیلتس عمومی، این بخش ۶۰ دقیقه زمان و دو قسمت داره. در قسمت اول باید یک نامه به فردی بنویسید و مسئله ای رو برایش توضیح بدید. تعداد کلمات این قسمت باید حداقل ۱۵۰ کلمه باشه و بهتره که بیشتر از ۲۰ دقیقه براش وقت نذارید. در قسمت دوم، باید در مورد موضوع خاصی انشا بنویسید و اکثرا نظر مثبت یا منفی خودتون رو در مورد آن موضوع شرح بدید. تعداد کلمات این بخش حداقل باید ۲۵۰ کلمه باشه و بهتره که ۴۰ دقیقه براش وقت بذارید.

در آیلتس آکادمیک هم این بخش ۶۰ دقیقه وقت داره که شامل دو قسمت میشه. در قسمت اول یک سری جدول و نمودار بهتون میدن که باید در مورد اونها گزارشی بنویسید. این گزارش باید حداقل ۱۵۰ کلمه باشه و حدود ۲۰ دقیقه زمان براش مناسبه. قسمت دوم این بخش شبیه به آیلتس عمومی هست.

مهارت Speaking

این بخش برای آکادمیک و عمومی مشابه هست و به صورت حضوری برگزار میشه. داوطلب در قسمت اول به مدت ۴ تا ۵ دقیقه در مورد زندگی شخصی خودش حرف میزنه و به سوالاتی پاسخ میده. در قسمت دوم، حدود ۲ دقیقه در مورد موضوع داده شده حرف میزنه و در قسمت آخر، حدود ۴ تا ۵ دقیقه در ارتباط با موضوع قسمت دوم با مصاحبه کننده گفتگوی آزاد دارند و سوالاتی پرسیده میشه. در این بخش، باید با دایره لغات زیاد به صورت روان صحبت کنید. رعایت نکات گرامری هم حائز اهمیته.

مراکز برگزار کننده آزمون در ایران

به طور کلی، آیلتس در ایران، توسط سازمان IDP و در دو مرکز برگزار میشه که عبارت است از :

 

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد.