یک توصیه نامه قوی چگونه باشد؟

1924 بازدید pasokhadmin

یک توصیه نامه قوی چگونه باشد؟

یک توصیه نامه قوی چگونه باشد؟

 

یکی از کلیدی ترین مدارک مورد نیاز برای اپلای کردن، توصیه نامه یا Reference Letter یا Recommendation Letter هست که باید از یک استاد دانشگاه یا یک فرد شناخته شده علمی گرفته شود. معمولا شما باید به اساتید خود کمک کنید تا به صورت آنلاین این مدرک رو در سایت دانشگاه پر کنند. در این مقاله برخی نکات مهم که به شما در پر کردن توصیه نامه کمک میکنه، رو شرح میدیم:

از کی توصیه نامه بگیریم؟

 

یکی از مهمترین و سخت ترین انتخاب شما در این مسیر، شخصی است که باید برای شما توصیه نامه بنویسد. به صورت تجربی به ما ثابت شده که بهتره این فرد استاد دانشگاه، با سابقه پزوهشی قابل قبولی باشه. زبان انگلیسی مطلوبی داشته باشه و شما رو به خوبی از نظر علمی و پزوهشی بشناسه و بالاخره با شما قبلا یا در حال حاضر کار علمی کرده باشه. معمولا این شرایط به ترتیب در استاد راهنما، استاد مشاور یا استادی که باهاش پروژه یا درسی داشتید خلاصه میشه. اگر این فرد کسی رو در دانشگاه مقصد بشناسه که عالی میشه و خیلی اثرگذاره. پس از انتخاب فرد مورد نظر، اول باهاش حرف بزنید که حاضره این کار رو براتون بکنه و نظر مثبتی در مورد شما داره یا نه. اگر همه چیز خوب بود بعد برای نوشتن توصیه نامه پیش فرد مورد نظر برید.

چه جوری بنویسم؟

 

اگر شما قصد دارید که به دانشگاه های آمریکای شمالی برید، حداقل ۳ توصیه نامه لازم دارید. این توصیه نامه ها رو میتونید به صورت کاغذی یا ایمیلی بفرستید. اگر هر دو صورت رو قبول میکردند، الکترونیکی بفرستید که زودتر به دستشون برسه و راحت تر بررسی هم میشه. اگر تصمیم گرفتید که الکترونیکی بفرستید، باید ایمیل استادتون رو توی سایت دانشگاه بزنید و بعد دانشگاه به استاد ایمیل میزنه که توصیه نامه رو بفرسته. حتما سعی کنید که ایمیل دانشگاهی استاد رو بزنید و ایمیل های یاهو و جیمیل و… رسمیت نداره و خوب نیست. اگر ازتون شماره تلفن هم خواست، شماره دفتر استاد در دانشگاه رو بدید که بیشتر تایید بشه. اگر خواستید کاغذی بفرستید، فرم های مربوطه رو از سایت دانلود کنید و پرینت بگیرید. بعد به استاد بدهید تا پر کنه تا بتونید ارسال کنید.

وقت کافی بدهید

 

به استاد وقت کافی بدید. چون معمولا این افراد خیلی مسئولیت و مشغله دارند. معمولا هم در یک زمان خاص همه برای گرفتن توصیه نامه بهشون مراجعه می کنند. به همین دلیل ممکنه به خاطر فراموشی و اشتباهات آنها در روند کاری شما خللی ایجاد بشه. برای همین وفت کافی بدهید و محترمانه پیگیر باشید. مخصوصا اگر قرار است که توصیه نامه الکترونیکی باشه، کار برای اونها سخت تر میشه و برای همین بی دلیل کار شما عقب میافته.

چی بنویسند؟

 

معمولا توصیه نامه دو بخش کلی داره. در بخش اول استاد فرم رو پر میکنه و خودش رو معرفی میکنه و یک ارزیابی کلی از شما انجام میده. در بخش دوم یادداشت آزادی در مورد شما میتونه بنویسه. معمولا در این بخش استاد، از علاقه و جدیت شما در درسها و پروژه هایی که با شما داشته و مهارت پژوهشی شما تعریف میکنه. در این بخش باید دانشگاه رو متقاعد کنه که شما فردی کوشا، با علاقه، منظم و پرپتانسیل برای کارهای پژوهشی هستید. نکته آخر اینکه، چون توصیه نامه با مدارک دیگه شما مثل رزومه و انگیزه نامه بررسی میشه، بهتر هست که اگر در مدارک دیگه بر روی مهارت و علاقه خاصی تاکید کرده بودید، در اینجا هم استاد بر روی همین موضوع تمرکز کنه و ازتون تعریف کنه. اگر خود استاد هم در همین زمینه صاحب نظر باشه که خیلی بهتر میشه و ارزیاب این فکر رو میکنه که شما توسط فرد معتبر یک حوزه تاییدیه علمی دارید.

در ادامه، چند نمونه توصیه نامه رو براتون میذارم که بتونید ازشون الگو بگیرید. این توصیه نامه ها رو به سه سطح عالی، خوب و معمولی تقسیم کردیم تا تفاوت ها رو متوجه بشید:

 

رمز تمامی فایلهای بالا : pasokhdoon.com

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد. 

 

مشاوره تحصیل در خارج توسط تیم پاسخدون