کجا درس بخوانیم؟

2334 بازدید pasokhadmin

کجا درس بخوانیم؟

 

یه سوالی که هر ساله خیلی از بچه ها از ما میپرسند اینه که کجا درس بخوانیم؟ این موضوع در عین سادگی خیلی مهم هست و باید بهش توجه ویژه کرد. اگر محل مناسبی رو برای درس خوندن انتخاب نکنید، ممکن هست که به ظاهر درس ها رو بخونید و تست هم بزنید اما موقع آزمون میبینید که خیلی سرسری از روی مطالب رد شدید و مفهوم هر قسمت رو به خوبی درک نکردید. چون محلی که درس خوندید یه مشکلی داشته که مدام تمرکز شما رو به هم میزده.

بعضی از داوطلبان میگن که توی خونشون خیلی راحت هستند و با هیچ جا عوضش نمیکنند. بعضی ها به کتابخونه یا یه مکان عمومی خارج از منزل میرن و میگن اونجا از شلوغی های خونه به دور هستند و راحت هستند. بعضی ها هم تا روز کنکور تکلیفشون معلوم نیست. بین خونه و کتابخونه در تردد هستند و هر روز یه جا میرن. توی این مقاله میخواهیم ببینیم شرایط یه محل مناسب مطالعه چیه و خودتون تصمیم بگیرید که کدوم جا از بقیه مناسب تر هست.

البته به این نکته هم توجه کنید که نمیشه برای همه داوطلبان یه جا رو پیشنهاد داد که مثلا خونه همیشه بهتر هست یا کتابخونه. اما این نکته مهم رو باید به یاد داشته باشید که جایی بهتر هست که بیشترین تمرکز رو میشه توی اون داشت. یعنی کمترین عوامل حواس پرتی توش پیدا بشه. در ادامه، عوامل حواس پرتی و استاندارد های اولیه یه مکان مناسب مطالعه رو بررسی میکنیم.

 

استاندارد های اولیه مکان مناسب مطالعه

 

۱- سکوت: محل مطالعه باید یه سکوت قابل قبول و نسبی داشته باشه. منظور ما از سکوت قابل قبول، سکوت مطلق نیست. چون اون موقع مغز شما شرطی میشه و فقط توی سکوت مطلق بهترین عملکردش رو داره. از اونجایی که توی جلسه آزمون، چنین سکوتی به هیچ وجه وجود نداره، بازدهی شما خیلی افت میکنه. اگر خونتون تقریبا ساکته، خونه محل خوبی هست اما اگر مثلا صدای دائم تلویزیون، بچه نوزاد، ساخت و ساز همسایه ها و … هست، خونه جای مناسبی برای مطالعه طولانی مدت نیست و حتما باید از خونه خارج بشید.

۲- شخصی سازی: تا جای ممکن مکانی که میخواهید توی اون درس بخونید رو شخصی سازی کنید. یعنی عواملی که فکر شما رو منحرف میکنه رو حذف کنید که هر دفعه یه موضوع جدید برای حواس پرتی نداشته باشید. این محل باید مخصوص مطالعه باشه و با جای خواب استراحت متفاوت باشه. یعنی مثلا روی تختی که شب میخوابید، درس نخونید. مکان مطالعه نباید به صورت مشترک و هم زمان با کس دیگه ای برای درس خوندن استفاده بشه. این نوع استفاده یه سری مشکلات به همراه خواهد داشت.

عوامل حواس پرتی

هر چیزی که شما رو یاد موردی غیر از درس خوندن بندازه، عامل حواس پرتی هست. مثلا یه قاب عکس یه نفر، یه یادگاری خاطره انگیز، یه موسیقی، تعداد زیادی از کتابها و جزواتی که میخواهید بخونید، گوشی موبایل و ….

جمع بندی

خب حالا چی کار کنیم؟ الان محلی که درس میخونید رو بررسی کنید، این ۲ تا ویژگی اول اگر بر وفق مراد بود که کار مطالعه رو توی منزل و پیش خانواده خودتون ادامه بدید که خیلی بهتره. فقط باید از اون محل مطالعاتی خودتون عوامل حواس پرتی رو پاک کنید که ایده آل بشه. اما اگر هر کدوم از ۲ ویژگی هست و کاریش هم نمیتونید بکنید، باید به فکر رفتن به کتابخونه باشید.

نکته مهم : هر جایی که برای مطالعه انتخاب کردید رو دائما عوض نکنید. تغییر زیاد مکان مطالعه باعث ایجاد حواس پرتی و ناراحتی ذهن میشه و ذهن نمیتونه به آرامش روانی ایده آل برسه.

 

مشاوره تحصیلی توسط پاسخدون