معرفی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

6282 بازدید pasokhadmin

خیلی از افراد جامعه ما فکر میکنند که مهندسی شیمی یعنی حفظ فرمول های مختلف و ریختن چند ماده توی هم و کارهای آزمایشگاهی. اما این فکر کم کم دارد منسوخ میشه و همگی به اهمیت و کاربردهای فراوان این رشته دارن پی میبرن. تا حالا فکر کردین که چرا این رشته فقط از رشته ریاضی و فیزیک پذیرش داره. این رشته در واقع تلفیقی از رشته شیمی و مهندسی مکانیک هست که اتفاقا جنبه ریاضیاتی اش بیشتر از شیمی هست. یکی از کاربردهای مهم مهندسی شیمی در کشور ما مباحث مربوط به استخراج، پالایش، انتقال و تبدیل نفت به فرآورده های شیمیایی هست که دارای ارزش افزوده بسیار زیادیه. این رشته آینده شغلی خیلی خوبی داره و معمولا سطوح درآمدی مهندسین متخصص با تحصیلات عالیه آن بالاست.

در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶، جدول زیر اومده که دروس امتحانی و عناوین رشته ها رو نشون میده:

مهندسی شیمی

 

البته دو رشته دیگه هم با عنوان مهندسی شیمی وجود داره که مواد امتحانی اون با گرایشهای بالا فرق داره. یکی مجموعه بیوتکنولوژی و داروسازیه با اطلاعات زیر:

مهندسی شیمی

 

یکی هم مجموعه بهداشت، ایمنی و محیط و زیست (HSE) با اطلاعات زیر هست:

مهندسی شیمی

 

این رشته از بعضی جهات با بقیه رشته های مهندسی فرق داره. ظرفیت پذیرش توی این رشته بسیار بالاست و فقط با تلاش کمی میتوان بالاخره در یک گرایش قبول شد اما اینکه واقعا همه این گرایشها و دانشگاه ها آینده خوبی داره، باید دقیقتر بررسی کرد. گرایشهای طراحی فرآیند، جداسازی و شبیه سازی از پرطرفدارترین گرایشها هست و زود پر می‏شن اما گرایش محیط زیست به دلیل آینده شغلی مبهمش زیاد طرفدار نداره. برای کسانی که مطمئن هستند که ادامه تحصیل میدن و برای دکترا به خارج از کشور میرن، گرایش محیط زیست خیلی خوب و با آینده شغلی مشخصی هست اما در داخل کشور زیاد قابل پیش بینی نیست. در ادامه گرایشهای مهندسی شیمی رو بهتر بررسی میکنیم:

 •  ترموسینتیک و گاتالیست

این گرایش دو بخش مختلف ترمودینامیک و سینتیک و کاتالیست داره. تو بخش اول بیشتر به مباحث ترمودینامکی در محلول ها که جنبه کاربردی در مهندسی شیمی داره پرداخته میشه. در بخش دوم که مربوط به سینتیک و کاتالیست ها هست، بر روی سینتیک واکنش‌های کاتالیستی و طراحی راکتورهای مربوطه، اصول و روش‌های ساخت کاتالیست‌ها، تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کاتالیست‌ها و … متمرکز میشه.

 • فرآیندهای جداسازی

این گرایش بر روی فرآیندهای جداسازی مثل تقطیر، استخراج، تبلور و مدلسازی و شبیه سازی این فرآیندها به صورت تخصصی تمرکز دارد. کاربرد این گرایش بسیار بالاست.

 • طراحی فرآیند

این گرایش در مهندسی فرآیندهایی که ماده ها از حالتی به حالت دیگر تبدیل میشوند، تمرکز دارد.

 • مدلسازی، شبیه سازی و کنترل

فارغ التحصیلان این گرایش به تنظیم سیستم های کنترلی در راستای رفت نقصهای احتمالی دستگاههای مهندسی مشغولند.

 • محیط زیست

فارغ التحصیلان محیط زیست به بررسی و تحلیل فرآیندی که موجب پاک سازی محیط زیست (آب، خاک و هوا) میشه میپردازند.

 • صنایع پتروشیمی

مهندس این گرایش به طراحی دستگاه ها و فرآیندهای تولید مواد مختلف نفتی میپردازد تا به فرآورده های غیر نفتی تبدیل شود. مثل کودهای شیمیایی، شوینده ها ، مواد پلیمری (پلاستیکها، لاستیکها، الیاف مصنوعی) اسید ها و حلالها و …

 • صنایع شیمیایی معدنی

فارع التحصیل این گرایش متخصص تبدیل مواد شیمیایی به محصولات معدنی مثل گچ، سیسمان، کاشی، گازهای صنعتی و …. است.

 • پلیمر

تمام مسائل مربوط به پلیمر شامل تولید مواد اولیه و بهینه سازی فرآیندها و … را شامل می شود.

 • صنایع غذایی

در حوزه تولید انبوه مواد و محصولات غذایی مثل انواع کنسروها کاربرد دارد.

 • نانو

این گرایش بسیار گسترده و پرکاربرد است و میتواند وارد صنایع مختلفی که دانش نانو در آن کاربرد دارد مثل سوخت ،پلیمر ، ساخت و ساز ، پوشاک، دارو، رنگ، غذا و … شود.

 • بیوتکنولوژی

این از گرایش های جدید مهندسی شیمی است و بر پایه علوم زیستی است. در این گرایش از موجودات زنده به صورت مستقیم و هوشمندانه استفاده میشود تا به کاربرد مورد نظر برسیم. از کارهای مهم این حوزه، دستکاری های ژنتیکی در سطح مولکولی هست.

 

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد. 

2 thoughts on “معرفی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی”

 1. هانیه گفت:

  به نظرتون اول بهتره جداسازی امیرکبیرو بزنم یا کاتالیست تربیت مدرس رتبمم ١٧٧هس با تشکر

  1. pasokhadmin گفت:

   سلام.
   برای وارد کردن کدها شما باید اول دانشگاه با رتبه بالاتر رو بزنید.
   براساس رتبه هم دانشگاه امیرکبیر رتبه بالاتری نسبت به تربیت مدرس داره.
   اول شما امیرکبیر و بعدش تربیت مدرس رو در انتخاب رشتتون وارد کنید.