معرفی کارشناسی ارشد رشته حسابداری

6113 بازدید pasokhadmin

رشته حسابداری

رشته حسابداری

 

رشته حسابداری از رشته های پرطرفدار شاخه علوم انسانیه. موقعیت های شغلی یک حسابدار بسیار زیاد هست و در سطوح مختلف سازمانهای مختلف میتونه نقش داشته باشه. با اینکه تقریبا تمام دانشگاه های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی رشته حسابداری ر دارن ولی تعداد بیکاران این رشته نسبت به بقیه رشته ها، زیاد نیست و این نشون میده که این رشته چقدر کاربرد داره. به عنوان مثال از شرکت های کوچک تا هلدینگ های بزرگ صنعتی برای محاسبه مالیات و پرکردن اظهار نامه مالیاتی به رشته حسابداری نیازمندند. فارغ التحصیلان رشته حسابداری مالی در کلیه سازمان ها و شرکتهای تجاری، حسابداری صنعتی در همه واحدهای صنعتی و تولیدی، حسابداری دولتی در تمام شرکتهای دولتی به عنوان ذیحساب، حسابداری مالیاتی در سازمانهای مالیاتی و دارایی، حسابداری بیمه در تمامی شرکتهای بیمه و حسابداری بانکهای در تمامی شعب و سرپرستی بانکهای دولتی و خصوصی میتوانند مشغول شوند.

ممکن است شما هم اکنون هم در شرکتی مشغول به کار باشید ولی با ادامه تحصیل مسیر پیشرفت خودتون رو هموارتر می کنید. میتونید به موقعیت های شغلی بالاتری دست پیدا کنید و حتی وارد لایه های مدیریتی شوید. مثلا اکثر مدیران مالی شرکتها در رشته حسابداری درس خوانده اند.

کارشناسی ارشد رشته حسابداری شامل ۳ گرایش، حسابداری، حسابرسی و حسابداری مدیریته. کلا ۵ درس از دروس کارشناسی در این کنکور تاثیر گذارند. در جدول پایین این گرایش ها و ضرایب دروسش اومده:

رشته حسابداری

درس زبان یکی از درسهای حیاتی این رشته هست. به مرور باید مطالعه بشه و تا جای ممکن دایره لغات خودتون رو افزایش بدید. معمولا ۵ تا سوال گرامر، ۱۰ تا لغت (جا خالی) و ۱۵ تا سوال درک مطلب میاد . اگر شما لغت خوب بلد باشید از پس سوالات این بخش برمیایید. بسته به سطح فعلی زبانتون، روی زبان عمومی تمرکز کنید و بعد از روی کنکورهای سراسری سالهای قبل، لغات تخصصی رو استخراج و حفظ کنید. هرساله خیلی از لغات سالهای قبل تکراری هستند و اگر شما قبلا اونها رو خونده باشید به راحتی تست ها رو میزنید. در خوندن زبان زیاد عجله نکنید. این درس خیلی دیر به نتیجه میرسه و آهسته و پیوسته مطالعه کنید. مطمئن باشید که ارزش وقت گذاشتن داره و هیچ وقت رهایش نکنید.

درس دوم حسابداری مالی هست که منابع حجیمی داره ولی سعی کنید که بیشتر روی مباحث پرتکرار تمرکز کنید و وقت خودتون رو زیاد تلف نکنید. مباحث سرمایه گذاری ها ، ترکیب های تجاری و دارایی های ثابت از بقیه مهم تر هستند. بعد از اون روی کنکور سالهای قبل کار کنید و مباحث اونها رو کاملا مسلط شوید. در کنکور از این درس ۲۵ تست میاد که با مطالعه دقیق میتونید درصد بالایی بزنید.

درس سوم حسابداری صنعتی هست که ۲۵ تست ازش میاد. سطح سوالات در سالهای مختلف خیلی با هم فرق داشته و نمیشه مشخص کرد که چه درصدی برای این درس مناسبه. برای همین زیاد روی درصدها حساسیت نداشته باشید و سعی کنید کنکور سالهای قبل رو مسلط شوید. مباحث هزینه یابی مرحله ای و هزینه یابی استاندارد از بقیه مهم تر هستند و باید با دقت بیشتری مطالعه شود.

درس چهارم حسابرسی می‏باشد. این درس ویژگی خوبی دارد که حدود ۶۰% از سوالات آن تکراری است و اگر شما کنکورهای سالهای قبل را خوب زده باشید، درصد خیلی خوبی از این درس میگیرید. در این درس، ۲۵ تست میاد که مبحث رسیدگی های اثباتی و گزارشگری از بقیه مهم تر هست. یک مطلب مهم که باید به اون توجه کنید اینه که بعضی از استاندارد های حسابرسی در طول سالهای اخیر تغییر کرده و باید این نکته رو در پاسخ تست های سالهای قبل مدنظر قرار دهید.

درس آخر ریاضی و آمار هست. ۳۰ سوال از این درس میاد که معمولا ۱۱ سوال آماری و ۱۹ سوال ریاضی است. درس ریاضی بسیار شبیه به دبیرستان هست یعنی با مبحث توابع شروع شده و به حد، مشتق، انتگرال، ماتریسها و دستگاه معادلات میرسه. با تمرین زیاد میشه که سوالات این درس رو مسلط شد و برعکس تصور بیشتر دانشجویان مباحثی که نیاز به خلاقیت زیاد داره در این درس زیاد نیست. چرا که بیشتر سوالات از سالهای قبل الگو برداری میشه و باید شبیه سوالات رو از قبل دیده باشید. در مورد درس آمار هم معمولا باید تعدادی فرمول محدود رو حفظ کنید که استفاده از اونها سخت نیست. فقط موضوع انجام عملیاتهای ریاضی وقت گیر اونها هست که چالش داره. چون تو کنکور ماشین حساب ندارید و بعضا باید جواب ها رو تا چند رقم اعشار حساب کنید. در مطالعه آمار سعی کنید دقت و سرعت محاسباتتوون رو بالا ببرید و هرگز از ماشین حساب استفاده نکنید تا ذهنتان برای محاسبات آماده بشه.

رشته حسابداری

رتبه های قبولی کارشناسی ارشد حسابداری و حسابرسی سال ۹۵

رتبه دانشگاه گرایش نوع پذیرش
۶ تهران حسابداری روزانه
۳۴ بهشتی حسابداری روزانه
۳۴ علامه حسابرسی روزانه
۴۰ مدرس حسابداری روزانه
۶۱ تهران حسابداری شبانه
۸۵ شیراز حسابداری روزانه
۹۹ الزهرا حسابداری روزانه
۱۷۳ چمران حسابداری روزانه
۱۹۳ علامه حسابرسی شبانه
۲۳۹ ارومیه حسابداری روزانه
۲۷۷ باهنر حسابداری روزانه
۳۱۱ لرستان حسابداری روزانه
۳۳۸ بین المللی قزوین حسابداری شبانه
۳۸۶ مازندران حسابداری شبانه
۵۰۹ خاتم حسابداری غیرانتفاعی
۸۵۷ ارشاد دماوند حسابداری غیرانتفاعی
۱۰۰۹ امام رضا حسابرسی غیرانتفاعی
۱۱۰۹ امام رضا حسابداری غیرانتفاعی
۱۴۷۰ کوشیار رشت حسابداری غیرانتفاعی
۲۱۴۰ رجا قزوین حسابرسی غیرانتفاعی
۲۸۷۰ علامه حسابرسی خودگردان
۵۲۸۶ بصیر آبیک حسابداری غیرانتفاعی

>

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد.