ویژگی آزمون آزمایشی استاندارد

2378 بازدید pasokhadmin

ویژگی آزمون آزمایشی استاندارد

 

آزمون آزمایشی استاندارد یکی از ابزارهای مهم ارزشیابی داوطلبان کنکور هست. هر چه قدر این آزمونها استانداردتر و دقیقتر برگزار بشه، میشه در مورد پیشرفت یا افت تحصیلی هر کس اظهار نظر کرد. ما باید ببینم که از شرکت توی این آزمون چی میخواهیم ؟ آیا واقعا این آزمون ها به ما توی قبول شدن کنکور کمک میکنند یا اینکه هزینه اضافی هستند؟ آزمون آزمایشی که بتونه ما رو برای رسیدن به اهدافمون کمک بکنه باید یه سری ویژگی ها داشته باشه. توی این مقاله در مورد این ویژگی ها صحبت خواهیم کرد:

 

روشی برای برنامه ریزی درست

 

میتونیم به جرات بگیم که کسی بدون برنامه ریزی کنکور درست موفق نمیشه. برای برنامه ریزی تحصیلی روشهای زیادی پیشنهاد شده. یکی از این روشها هماهنگی با بودجه بندی آزمون های آزمایشی استاندارد هست. یه آزمون آزمایشی که مثلا در طول یک سال، ۱۵ آزمون برگزار میکنه، در واقع داره یه برنامه میان مدت مطالعه و مرور رو به شما میده تا شما براساس اون برنامه ریزی کوتاه مدت و روزانه انجام بدید تا به بودجه بندی هر آزمون برسید. در پایان این آزمون ها شما باید تمام کتاب ها رو خوب خونده باشید و برای آزمون های جمع بندی مرور هم کرده باشید. اینطور در پایان برای کنکور آماده هستید.

 

ایجاد تمایز در سطح سختی سوالات

 

یه آزمون استاندارد باید یه طیفی از سوالات آسون و سخت رو داشته باشه تا فرق بین کسی که درس خونده و نخونده معلوم بشه. اگر آزمون خیلی ساده باشه همه به اون جواب میدن و اگر خیلی سخت باشه، هیچ کس جواب نمیده . خلاصه اینکه این تمایز ایجاد نمیشه و شما از این آزمون نتیجه ای نمیتونید بگیرید که قابل مقایسه با دیگران باشه.

 

هماهنگی با مدارس

 

بعضی از برنامه های آزمون ها از برنامه های مدارس جلوتر هست. برای همین فرد بدون اینکه هنوز درسش به اون نقطه رسیده باشه، مجبوره که آزمونش رو بده. این کار علاوه بر اینکه اون آزمون رو بی نتیجه میکنه، باعث تضعیف روحیه به خاطر نتایج ضعیف توی درسها هم میشه. پس این آزمون هم به نوعی استاندارد نیست.

 

تحلیل بعد آزمون

 

یه آزمون استاندارد باید بعد از آزمون یه تحلیلی ارائه بکنه که شما نقاط ضعف و قوت خودتون رو بشناسید و برای رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت دوباره برنامه بریزید. این ویژگی ها را توی هر آزمون براتون بررسی بکنه و شما این روند رو پیگیری کنید.

 

وسعت همه سرفصلها

 

یه آزمون آزمایشی خوب باید تمامی سرفصلها رو به تفکیک سطح سختی و آسونی پوشش بده تا داوطلب بعد از هر آزمون بتونه خودش رو توی هر سرفصل محک بزنه و برای آزمون اصلی خودش رو مهیا بکنه

 

برنامه مرور

 

از اونجایی که مرور یکی از قسمتهای مهم یادگیری و ارسال مطالب به حافظه بلند مدت هست، خیلی باید توی بودجه بندی آزمون های آزمایشی مورد توجه قرار بگیره. بودجه بندی باید به گونه ای باشه که توی فواصل زمانی مشخص مطالب قبل رو فراخوانی بکنه و ذهن ها رو آماده نگه داره. معمولا توی برنامه آزمون های آزمایشی به تفکیک آزمون ۲۵% و ۵۰% و ۱۰۰% قرار داده شده که خیلی مفید هست و باید به اون توجه ویژه کرد. یه نکته هم اینجا بگیم واونه اینکه، بعضی از دانش آموزان توی این آزمون ها تنبلی میکنند و میگن که قبلا اینها رو خوندیم و اون هفته ای که آزمون های مرور دارند رو استراحت میکنند. این کار خیلی اشتباهه و این آزمون ها اتفاقا از قبلی ها مهم هست و برای تثبیت مطالب قبل حیاتی حسابش کنید.

 

زمان آزمون

 

توی کنکور برای هر درس یه زمان استانداردی رو در نظر میگیرند و همین طور برای هر سوال هم زمان میانگینی رو لحاظ میکنند. توی یه آزمون آزمایشی استاندارد باید دانش آموز رو به این زمان ها که معمولا کم هم هست، عادت بده که فرد با حس خودش و بدون زیاد نگاه کردن به ساعت هم بتونه زمانش رو تنظیم بکنه و از این بابت خیلی استرس نداشته باشه.

 

مانور آزمایشی

 

یکی از اهداف مهم دیگه آزمون دادن اینه که شما رو به شرایط آزمون واقعی عادت بده و شما شرایط مختلف آزمون رو درک کنید. به عبارت دیگه، آزمون آزمایشی استاندارد یه وسیله قلق گیری برای آزمون اصلی هست. ممکنه که توی کنکور هر حادثه غیرمترقبه ای پیش بیاد. اگر شما قبلا این اتفاق رو تجریه کرده باشید، توی اون لحظه دست و پاتون رو گم نمیکنید. از طرف دیگه شرایط آزمون، سوالات، زمانها و …. رو هم تمرین میکنید و از هر لحاظ تجربی خوبی براتون میشه. آدم معمولا جایی استرس میگیره که در موردش دانش کافی نداره و یه نقطه مجهول هست. شما توی آزمون آزمایشی استاندارد عینا باید تمامی شرایط یه کنکور واقعی رو ببینید و اون رو بارها تمرین کنید. اون موقع، در روز کنکور هم خیلی نقطه مبهمی ندارید و مثل همه آزمون هایی باید عمل کنید که قبلا انجامش دادید.

 

مشاوره تحصیلی توسط پاسخدون