والدین و انتخاب رشته فرزندان (قسمت دوم)

2126 بازدید pasokhadmin

والدین و انتخاب رشته فرزندان (قسمت دوم)

در پست  های قبلی درباره نقش والدین در انتخاب رشته کنکور فرزندان را بیان کردیم در ادامه نقش والدین و انتخاب رشته فرزندان (قسمت دوم) را بیان می کنیم.

توی مقاله قبل با موضوع والدین و انتخاب رشته فرزندان بعضی از ویژگی هایی که والدین میتونند اونها رو شناسایی کنند و به فرزندانشون در موقع انتخاب رشته کنکور منتقل کنند، اشاره کردیم. این ویژگی ها بعضی اوقات از نگاه خود فرد پنهان میمونه و باید کس دیگری به اونها گوشزد بکنه. والدین به عنوان مهمترین و اثرگذار ترین فردی که از اول تولد با فرزندانشون بودند، میتونند این ویژگی ها رو شناسایی بکنند و بهترین رشته رو مطابق با این ویژگیها به فرزندانشون پیشنهاد بدهند.

در این مقاله میخواهیم به بخش دیگری از ویژگی هایی که توی انتخاب رشته فرزندان موثر هست و والدین باید از اون ها آگاه باشند، بپردازیم. این ویژگی مهم، تیپ شخصیتی فرزند هست. تیپ شخصیتی معمولا با تست های روانشناسی مختلفی که گرفته میشه، قابل تعیین هست. هالند در نظریه همخوانی شغل و شخصیت خودش میگه که با بررسی دقیق رفتارهای انسانها، اونها رو میشه به شش تیپ شخصیتی مختلف تقسیم بندی کرد. البته معمولا همه یه رفتارهایی از گروه های مختلف دارند اما یه تیپ شخصیتی بر بقیه غالبتر هست که اون رو در نظر میگیریم. این ۶ تیپ عبارت است از:

۱- واقع گرا: افراد این تیپ بیشتر دوست دارند که با ابزارها، ماشین ها و حیوانات در ارتباط باشند و از رویارویی مستقیم با بقیه آدم ها دوری میکنند.

۲- جستجوگر: اینها آدمهای پژوهشگری هستند که دائما میخوان از پدیده های فیزیکی و زیست شناختی سر در بیارند و اونها رو کنترل کنند.

۳- هنری: آدمهای هنری با مواد و کلمات کارهای خلاقانه میکنند و دوست دارند یه اثر جدید از خودشون به وجود بیارند.

۴- اجتماعی: آدمای اجتماعی به فکر ارائه خدمات به بقیه مردم هستند و دوست دارند که به طور مستقیم با بقیه آدمها رو در رو باشند.

۵- متهور: این تیپ آدمها، مدیر ذاتی اند. معمولا خوب حرف میزنند و ماجراجو و اجتماعی هستند. اونها دوست دارند تا دیگران رو برای رسیدن به یه هدف خاص سازماندهی کنند و کسب و کار جدید و رو به رشدی تاسیس نمایند.

۶- قراردادی: این آدمها به یه سری کارهای مشخص که با داده و اطلاعات سر و کار داره، علاقه مند هستند.

معمولا والدین میتونند فرزند خودشون رو توی یکی از این دسته ها جا بدهند. اگر والدین به طور موثر با مشاوران حرفه ای در ارتباط باشند، میتونند به هدایت تحصیلی فرزندانشون کمک زیادی کنند. در نهایت این هدایت تحصیلی و انتخاب رشته براساس تیپ شخصیتی، استعدادها و توانایی های واقعی فرزندشون شکل میگیره و میتونه اونو به حداکثر موفقیت برسونه. برای این کار توصیه میشه که والدین به طور مستمر توی مدرسه حاضر بشن و با مشاوران گفتگو کنند.

انتخاب رشته کنکور در واقع نوعی مهارت تصمیم گیری هست که باید با واقعیت های موجود منطبق بشه. نقش والدین پیشگیری از انتخاب رشته های خیال پردازانه هست. از طرفی دیگه والدین باید یاد بگیرند که با توجه به ویژگی های فرزندشون از هر گونه مقایسه، سرزنش، تهدید یا تطمیع بچه هاشون اجتناب کنند. نقش والدین حمایت عاطفی و اجتماعی فرزند هست که با آرامش و اطمینان بیشتری انتخابهای مهم زندگی رو انجام بدهد.

انگیزه ها و علایق هر فردی توی خانواده شکل میگیره و جهت دهی میشه. پس حتما والدین توی جلسات هدایت تحصیلی و انتخاب رشته فرزندانشون حاضر باشند. اونها میتونند با دقت زیاد، علایق، استعدادها، توانمندی ها و تمایلات  بچه هاشون رو به مشاور منتقل کنند که این کمک بسیار بزرگی برای انتخاب صحیح خواهد بود.

با نگاه به سوابق کسانی که میخواهند تغییر رشته بدهند به این نکته میرسیم که بسیاری از این افراد به خاطر تحمیل والدین شان وارد رشته هایی شدند که هیچ علاقه یا استعدادی در اونها ندارند. توی این موارد فرد وسط راه دلسرد میشه و احساس مسئولیت برای پیشرفت خودش نداره. پس به شدت توصیه میکنیم که حتما علاقه ها و استعدادهای فرزندان رو در موقع انتخاب رشته در نظر بگیرید و هرگز نظر خودتون رو به اونها تحمیل نکنید. والدین باید قبول کنند که بچه ها نباید به دنبال برآوردن آرزوهای شکست خورده خودشون باشند. هر کسی استعداد و علاقه های خودش رو داره. پس اصرار های بی مورد برای یه رشته خاص نه تنها به فرزند کمک نمیکنه بلکه باعث میشه که زندگی براش بی معنا بشه و هیچ وقت طعم واقعی زندگی که خودش دوست داره رو نچشه. حتی در نظر بگیرید که ممکن هست دانش آموزی کلا از راه تحصیل و علم آموزی به موفقیت نمیرسه. پس اصرار روی ادامه تحصیل نداشته باشید و اون رو به راهی که خودتون فکر میکنید موفق خواهد شد، راهنمایی کنید. موفقیت یه راه واحد نداره و برای هر کسی فرق داره. حتی راه موفقیت والدین و بچه هاشون هم متفاوته و اگر خودتون موفق شدید اینو برای بچه هاتون الگوسازی نکنید، مگر اینکه خود فرزند توی اون مسیر علاقه، استعداد و توانایی لازم رو داشته باشه.

مشاوره تحصیلی تلفنی همراه پاسخدون