نوشتن حرفه ای State of Purpose یا انگیزه نامه

3511 بازدید pasokhadmin

تقریبا همه دانشگاه های خارجی برای پذیرش و شرکت های خارجی برای استخدام شما، مدرکی به عنوان انگیزه نامه یا State of Purpose یا Letter of Intent از شما میگیرند. مهمترین هدف از این مدرک، شناخت رفتارها، سلایق و انگیزه شما برای ادامه تحصیل و ارزیابی میزان سازگاری اهداف شما با امکانات و شرایط دانشگاه هست. در این مقاله یه سری نکات که باید در نوشتن این مدرک رعایت کنید رو براتون میاریم که متنی بدون نقص تهیه کنید و این مرحله رو به راحتی بگذرونید:

 

داستان تعریف نکنید!

 

کسانی که این نامه رو میخونند نمیخوان که داستان زندگی شما رو کامل درک کنند و اصلا حوصله و وقت چنین کاری رو هم ندارند. . پس لازم نیست که همه وقایع زندگی رو به ترتیب زمان و با لحن قصه گونه تعریف کنید. بیشتر از علاقه ها و دلایلی که باعث شده شما تحصیل رو انتخاب کنید، بگویید و اهداف، افکار و انگیزه هاتون رو شرح بدید. هرگز عینا از نمونه های آماده استفاده نکنید. چون کسانی که این نامه رو میخونند، شاید صدها مورد مثل شما رو دارند و به راحتی متوجه میشن که شما از جایی متن رو کپی کردید.

واضح بنویسید

 

اگر به چند موضوع در دانشگاه های مختلف علاقه دارید، لازم نیست که همه اونها رو ذکر کنید و برای همه اونها تاکید جدی بنویسید. چون این کار به راحتی به خواننده القا میکنه که شما فقط به دنبال گرفتن پذیرش هستید و تکلیف خودتون رو نمیدونید. برای همین ممکن هست که بعد از ورود به دانشگاه دلزده بشید و درس رو رها کنید. سعی کنید حداکثر یک یا دو موضوع مورد علاقه خودتون رو شرح بدید و خودتون رو مستعد نشون بدید. اگر واقعا به چند موضوع مختلف علاقه دارید و هر کدوم که پذیرفته شدید رو می‏پذیرید، پس برای دانشگاه های مختلف انگیزه نامه های جداگانه بنویسید.

متمایز باشید

 

سعی کنید اسم اساتید، معلم ها و افرادی که در مسیر انتخاب شما تاثیرگذار بودند رو ذکر کنید. اگر در مورد شغل و سوابق کاری خود صحبت میکنید، اسم شرکتها و مکانهای اونها رو بگید. مهم نیست که واقعا این اسامی معروف هستند یا خیر. بلکه این کار شما رو از بقیه متمایز میکنه و نشون میده که شما از خودتون این متن رو نوشتید و شبیه بقیه که از متن های آماده استفاده میکنند، نیستید. این کار واقعا خواننده رو جذب میکنه. امتحانش کنید.

ایجاد توازن بین گذشته و آینده

 

همیشه یادتون باشه که هدف اصلی این نامه برای درک انگیزه شما و پیش بینی آینده تحصیلی و شغلی شماست. با اینکه سوابق گذشته بر روی آینده تاثیرگذارند اما زیاد از حد در گذشته گم نشید و بدونید که آینده شما مهم تره. سعی کنید انگیزه های آتی خودتون رو بیشتر شرح بدید و توازنی بین گذشته و آینده برقرار کنید با خواننده درک یهتری از زندگی و وضعیت آینده شما پیدا کنه. البته خیال ‏بافی رو کنار بذارید و وعده غیرعملی ننویسید که بدتر تاثیر منفی داشته باشه.

در آخر

خیلی صمیمی نشید و تمام قوانین نگارشی، کوتاه نویسی و… رو رعایت کنید که خواننده از نوشته شما خسته نشه.

از لینک های زیر چند نمونه انگیزه نامه رو دانلود کنید ولی بازم تاکید میکنم که عینا کپی نکنید.

 

رمز تمامی فایلهای بالا : pasokhdoon.com

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد. 

 

راهنمای تحصیل در استرالیا توسط تیم پاسخدون