معرفی کارشناسی ارشد رشته روانشناسی

7106 بازدید pasokhadmin

رشته روانشناسی یکی از رشته های پرطرفدار در شاخه علوم انسانی هست که تعداد زیادی از داوطلبان هر ساله در کنکور این رشته شرکت می‏کنند. این علم را ذهنی ترین دانش بشر میدانند و در سالهای اخیر پیشرفتهای زیادی داشته و گرایش ها به سمت آن زیاده شده است. مجموعه روانشناسی در کنکور ارشد شامل ۸ گرایش هست که ۱۷ درس رو شامل میشه. در جدول زیر گرایش ها و ضرایب هر درس رو میاریم:

در بین گرایش ها معمولا ۴ گرایش اول عمومی، بالینی، روانسنجی و صنعتی از بقیه پرطرفدارتر هستند.

در رشته روانشناسی عمومی، تمرکز اصلی بر روی شناخت مسائل روانی و علل رفتارهای انسانی و کاربرد آن در مسایل اجتماعی روانیه و ازسوی دیگه به آموزش و پرورش کودکان استثنایی هم توجه داره. شما با مدرک کارشناسی ارشد این رشته میتونید به ارائه خدمات روانشناسی دولتی و خصوصی در مراکز مرتبط بپردازید. همچنین اگر به آموزش و پژوهش علاقه دارید میشود در این زمینه ها وارد شوید که جای کار خوبی داره.

در رشته روانشناسی بالینی، تمرکز اصلی بر روی شناخت نابهنجاری های شناختی، شخصیتی و رفتاری، و تغییر اونها از طریق روشهای گوناگون روان درمانی هست. شما با مدرک کارشناسی ارشد این رشته میتونید در مراکز خدمات بالینی روانشناسی مشغول به کار بشید. همچنین میتونید به پژوهش در همین زمینه بپردازید، در ضمن میتونید در مراکز دولتی یا خصوصی خدمات آموزشی روانشناسی بالینی ارائه بدید و مسئولیت های خدماتی به عهده بگیرید.

در روانسنجی، تمرکز اصلی بر روی آشنایی با روشهای اندازه‏ گیری و ارزیابی خصوصیات مختلف افراد انسانی و مهارت‏های او در جهت به کارگیری آنها در موقعیت های شغلی یا آموزش و پرورش است. فارغ التحصیلان رشته روانسنجی (سنجش و اندازه گیری) از طریق تئوری کلاسیک اندازه گیری و تئوری های ویژگی پنهان و همچنین تشکیل تجربی آزمون های استعداد تحصیلی باید بتونند به شکل گسترده ای سنجش آموزشی و تربیتی انجام دهند و با اجرای آزمون های تشخیصی و افتراقی ، قادر به انجام خدمات مشاوره ای در زمینه های شغلی و تحصیلی باشن. شما با استفاده از مدرک کارشناسی ارشد این رشته میتونید به ارائه خدمات مشاوره به سازمان های دولتی و خصوصی در جهت انتخاب افراد شایسته برای پستهای مختلف، ارزیابی ورودی و خروجی واقعی سازمانها و تهیه آزمون های استاندارد بپردازید. همچنین میتونید به کمک سنجش توانایی ها و خصوصیات روانی، افراد را از نظر استعداد تحصیلی طبقه بندی کنید. در همین راستا میتونید پیشنهاد تغییر مشاغل یا جایگزینی افراد در یک سازمان را بدهید. در موسسات آموزشی میتوانید آموزش ها را بررسی کنید و کفایت تخصصی و آموزشی را برای صدور مدارک تحصیلی ارزیابی کنید. در مدارس به ارزشیابی تحصیلی بپردازید. در نهایت، اگر به این کارها هم علاقه مند نیستید میتونید به تحقیق و پژوهش بپردازید و وارد کارهای دانشگاهی شوید.

در رشته روانشناسی صنعتی، تمرکز اصلی بر روی مطالعه علمی ارتباط بین انسان و محیط کاری اش و افرادی که در طول زمان کاری با آنها برخورد می کند، هست. به عبارت دیگه این رشته به بررسی رفتار آدم ها در فضای کاریشون میپردازه. افراد برای اینکه کیفیت کاری مطلوبی داشته باشند و انگیزه کافی خودشون رو حفظ کنند، باید بر حسب توانایی و مهارتهاشون دسته بندی بشن و مسئولیتها رو به عهده بگیرند. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد این رشته در سازمانها کارهایی از قبیل: برنامه ریزی نیروی انسانی، تجزیه و تحلیل و طراحی مشاغل، تامین نیروی انسانی، آموزش کارکنان، طراحی نظام انگیزشی، نظام حقوق و دستمزد، نظام پیشرفت شغلی، بالندگی سازمانی (کاربردها و فنون برای بهبود فرهنگ، استراتژی، فرایندها و ساختارهای سازمانی) را انجام میده. همچنین این فرد در زمینه های دیگه ای مثل روانشناسی حرفه‏ ای، روانشناسی مهندسی، روانشناسی مصرف کننده، روابط صنعتی، روانشناسی مدیریت و … هم فعال است.

منابع پیشنهادی آزمون 

بعد از معرفی گرایشهای مهم این رشته، منابع پیشنهادی مهم هر درس، در ادامه اومده:

 

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد.