مصاحبه پذیرش

2598 بازدید pasokhadmin

مصاحبه پذیرش

 

برای گرفتن پذیرش ( اپلای ) توی بعضی از دانشگاه ها و رشته ها باید به مصاحبه داشته باشید که ما بهش مصاحبه پذیرش میگیم. مصاحبه پذیرش یکی از عوامل مهم ارزیابی شما هست و توی گرفتن پذیرش خیلی تاثیر گذاره . اگر از قبل آمادگی لازم برای این مصاحبه رو نداشته باشید، ممکن هست که تمامی زحمات شما برای اپلای از بین بره. اما جای هیچ نگرانی نیست چون توی این مقاله ما به طور کامل شما رو با این مصاحبه آشنا میکنیم.

مصاحبه پذیرش معمولا به صورت حضوری ( دونفره یا گروهی ) یا تلفنی انجام میشه. الان بیشتر روش تلفنی که خیلی کم هزینه تر و سریع تر هست، مورد توجه قرار گرفته و نیازی به حضور در دانشگاه مورد نظر نیست. اما صرفنظر از نوع مصاحبه شما باید موارد زیر رو حتما رعایت کنید تا مصاحبه موفقی داشته باشید:

قبل از مصاحبه پذیرش

 

اطلاعات جمع کنید:  در مورد کسی که با شما میخواهد مصاحبه کند، حوزه تخصصی، برنامه های آموزشی دانشگاه و دپارتمان مورد نظر و …  اطلاعات کسب کنید. برای این کار از سایتها، فارغ التحصیلان دانشگاه و … میتوانید کمک بگیرید و حتی اخلاقیات آن افراد را هم جویا شوید. دلیل خود برای اینکه تصمیم گرفتید برای این دانشگاه و این استاد اپلای کنید را به خاطر بیاورید و حتما در طول مصاحبه آن را شرح بدید.

هدف خود را بیان کنید:  در مورد موضوعاتی که میخواهید در آینده روی آنها کار کنید و به عنوان پایان نامه روی آن تحقیق انجام دهید، فکر کنید. همچنین هدف شما از ادامه تحصیل چیست؟ تدریس، پژوهش، وارد بازار کار شدن، علاقه شخصی یا … این سوالات حتما از شما پرسیده خواهد شد.

ریز نمرات خودتان را بررسی کنید: از نمرات پایین و بالای کارنامه تحصیلی خودتون اطلاع پیدا کنید و آماده باشید تا در مورد هر درس به اندازه کافی توضیح دهید. شما باید فرد مصاحبه کننده رو جوری قانع کنید که شما رو به عنوان فردی مستعد و علاقه مند به تحصیل انتخاب کنه.

تمرین کنید: قبل از مصاحبه چند بار مطالب مهم رو مرور کنید و اگر براتون ممکن هست از اساتید خودتون بخواهید که باهاتون یه مصاحبه ساختگی داشته باشند و نقاط قوت و ضعقتون رو بهتون بگن. همچنین در مورد استراتژی های مصاحبه پذیرش هم شما رو بیشتر آگاه کنند. توی این زمینه هم شما میتونید با مشاوران حرفه ای ما توی پاسخدون مشورت کنید تا وضعیت شما رو به طور حرفه ای بررسی کنند.

سوالات و جوابهایی که ممکن هست به موضوع تخصصی شما ربط پیدا کنه رو پیش بینی کنید و اونها رو تمرین کنید.

سوالات و جوابهایی در مورد تصمیم گیری در شرایط سخت و مشکلات زندگی رو پیش بینی و تمرین کنید.

مصاحبه پذیرش حضوری

 

۲-۱-در هنگام مصاحبه پذیرش

 

اگر مصاحبه پذیرش حضوری انجام میشد، لباس آراسته و رسمی داشته باشید. چون اولین قضاوت در مورد شما حتما ظاهری خواهد بود. همچنین خودتون رو با آرامش و با اعتماد به نفس جلوه بدید.

راس ساعت آنجا باشید اما خیلی زود نروید.

یک نسخه از رزومه خود که شامل تجربیات و سوابق خلاصه شما هست رو با خودتون داشته باشید.

در موقع جلسه، حاضران رو بشناسید و اونها رو کاملا رسمی و با عناوین شون خطاب کنید.

از کم و زیاد گویی خودداری کنید و زمان و لحن مناسب برای حرف ها انتخاب کنید که کسی توی گفتگو خسته نشه.

باید اشتیاق و علاقه خودتون رو به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رو نشون بدید به طوری که مصاحبه کننده اون رو حس کنه و به شما اعتماد کنه.

اگر یک سوال رو به دلیل منطقی یا زبان بیگانه متوجه نشدید، محترمانه بخواهید که سوالش رو تکرار کنه یا بیشتر توضیح بده.

یادتون باشه که هرگز حرف مصاحبه کننده رو قطه نکنید و شنونده خوبی باشید.

معمولا آخر جلسه از شما میخوان که اگر سوالی دارید بپرسید. در مورد اون سوالات هم فکر کنید و سوالات پرمعنا که نشون بده موضوع و رشته تحصیلی خودتون رو موشکافی کردید، بپرسید.

سعی نکنید که خودتون رو اونطور که واقعا نیستید جابزنید. خودتون باشید و با کمال ادب و احترام برخورد کنید.

۲-۲-پس از مصاحبه پذیرش

 

اگر بعد از مصاحبه پذیرش به شما پاسخ دادند که کاری لازم نیست بکنید و ادامه مراحل رو طی میکنید. اما اگر پاسخی تا تاریخ تعیین شده دریافت نکردید، بهتر هست که با فرد مصاحبه کننده (اگر ایمیل یا تلفنی دارید ) یا دفتر اپلای دانشگاه تماس بگیرید و نتیجه رو جویا بشید. البته در تماسی که با مصاحبه کننده میگیرید، یادتون باشه که مستقیما سر اصل مطلب نرید و اول، از وقتی که گذاشته و ملاقات تشکر کنید و بعد باز هم کاملا رسمی نتیجه رو بپرسید.

مصاحبه پذیرش تلفنی

 

توی سالهای اخیر اکثر دانشگاه هایی که مصاحبه انجام میدن به این روش روی آوردند. تقریبا توی تمام رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی این روش استفاده میشه. البته بین دانشگاه ها و گروه های آموزشی مختلف این قضیه متفاوته و ممکن هست که برای شما اصلا این اتفاق نیافته. به جز تلفنف اساتید از طریق اسکایپ و تماس تصویری هم این کار رو انجام میدن. اگر تماس تصویری باشد باید اون مسایلی که برای مصاحبه حضوری گقتیم هم رعایت شود. اگر موقع تماس شما در دسترس نباشید به شما پیام میدن و یه زمان دیگه رو برای مصاحبه تعیین میکنند.

بسیاری از نکات این مصاحبه هم شبیه به مصاحبه حضوری هست. در ادامه چند نکته مخصوص مصاحبه تلفنی را هم برایتان مینوسیم:

قبل از تماس، مدارک اپلای رو کنار تلفن بذارید که اگر سوالی در این مورد از شما بپرسید، به سرعت جواب بدید. بعد هم حواستون باشه که مدارک دانشگاه های مختلف رو با هم قاطی نکنید و هر کدوم رو پوشه بندی کنید. چون در اون لحظه شاید هول شوید.

به افراد خانواده یا هم خوابگاهی هاتون بسپارید که چه جوری جواب بدن و گوشی رو به شما بدن.

اگر آمادگی مصاحبه نداشتید یه بهانه عاقلانه و مودبانه بیارید و یه وقت دیگه رو تعیین کنید. مثلا بگید که الان در کلاس یا در حال رانندگی هستید و امکان صحبت ندارید.

اگر تلفن شما پیام گیر داره، یه پیام مناسب بذارید که فرد رو گیج نکنه.

تمام توصیه هایی که برای مصاحبه حضوری بود رو اینجا هم میشه گفت. اما از اونجایی که دیدار رو در رو اتفاق نمیافته ممکن هست که مصاحبه کننده خیلی سرد و فضا سنگین باشه. خودتون رو برای این شرایط آماده کنید.

حرف آخر

 

هدف از مصاحبه پذیرش اینه که مصاحبه کننده متوجه بشه که شما انگیزه و علاقه کافی برای ادامه تحصیل رو دارید یا نه. برای همین شما باید دائما خودتون رو مشتاق و با انگیزه نشون بدید و هنچینین ثابت کنید که برای رسیدن به اهدافتون با برنامه و دقیق دارید پیش میرید.

خوبی مصاحبه پذیرش اینه که یکی از بخش های مهم فرآیند اپلای هست که شما روی اون کنترل دارید و میتونید با اراده خودتون اون رو خوب یا بد برگزار کنید. پس با برنامه توی جلسه حاضر بشید و یه مصاحبه عالی رو رقم بزن.

مشاوره تحصیلی توسط پاسخدون