مرور صحیح مطالب

3319 بازدید pasokhadmin

مرور صحیح مطالب

مرور صحیح مطالب

در این پست میخواهیم به نحوه مرور صحیح مطالب بپردازیم.

یکی از مراحل یادگیری که باید به آن توجه ویژه کرد، مرور صحیح مطالب هست. این مرحله هم مانند مطالعه نیاز به تمرکز زیاد داره و نباید حالت روخوانی معمولی داشته باشه. پس همون طور که بهترین اوقات روز رو به مطالعه اختصاص میدید، توی همون ساعات باید مرور هم بکنی. خیلی از بچه ها رو دیدیم که مثلا توی اتوبوس و جاهای شلوغ مرور مطالب رو انجام میدن که این کار توصیه نمیشه و بازدهی لازم رو نداره.

مرور فواید زیادی داره. شما وقتی مطلب رو میخونید، بدیهی هست که بعد از یه مدت یادتون میره. اگر تا روز کنکور همین طور مطالب جدید بخونید، روز کنکور فقط مطالب یه ماه قبل رو یادتون هست. پس عملا تمام زحماتتون به باد رفته. مرور صحیح مطالب باعث میشه که تو زمان کم، حجم اطلاعات زیادی بازیابی بشه که در زمان مناسب بتونید ازشون استفاده کنید. پس در آخر، اگر موفق نشدید که یه قسمتهایی از کتابها رو بخونید، اونها رو رها کنید و فقط مطالب قبلی رو مرور کنید. اگر وقت آزادی پیدا شد، میتونید مطالب جدید باقیمونده رو هم بخونید که کاملا آماده بشید.

برنامه مرور صحیح مطالب

 

سعی کنید که برای مرور خودتون برنامه دقیق داشته باشید و بهش عمل کنید. اگر خودتون این کار براتون سخته با ما تماس بگیرید تا مشاوران پاسخدون بهتون در این زمینه کمک کنند و روشهای دقیق و علمی رو بهتون یاد بدن. باید به این نکته توجه کنید که هر وقت شما یه مطلب رو یاد میگیرید در مرور های اولیه باید زمان بیشتری بذارید و تمرین های بیشتری رو حل کنید. اما بعد از یه مدت دیگه روی روال میافتید و خیلی سریع و جامع همه مطالب رو مرور میکنید. این کار با برنامه ریزی دقیق کاملا عملی هست.

مهمترین ایرادی که معمولا بچه ها با اون مواجه هستند، اینه که از فراموش شدن مطالب میترسند. برای همین طبق زمان بندی هایی که دارند مرور نمیکنند. مثلا صبح یه مطلب رو میخونند، بعد شب همون رو مرور می‏کنند. این کار خیلی غیر علمی هست. چون به فرد اعتماد به نفس کاذب میده که من یه مطلبی رو خوندم و مرور هم کردم و الان دیگه کاملا مسلط هستم. در حالی که این مرور فایده آنچنانی نداره و اگر انجام نشه، بهتره!!!

همه چیز یادم رفته

 

خیلی از بچه ها از ما میپرسند که ما حس میکنیم که هیچی یادمون نیست و هر چی خوندیم از بین رفته. این خیال به خاطر نبودن مرور کافی هست. در واقع شما وقتی چیزی رو میخونید این از یادتون نمیره، فقط مرتب و طبقه بندی شده در ذهن ذخیره نمیشه. با مرور، این مطالب رو دسته بندی کنید که دقیقا وقتی به سوال مربوطه رسیدید، اون رو از قفسه ذهنی مربوط به خودتون، برداریدش.

انواع روشهای مرور مطالب

 

مرور از روی جزوه یا کتاب

 

این روش معمولا باعث خستگی و آشفتگی ذهن میشه. چون شما مطالب زیادی رو جلوی چشمان خودتون می بینید و پیداکردن مطالب مهم و تمرکز بر روی اونها سخته. اگر قبلا مطالب مهم رو علامت زده باشید، کار کمی راحت تر میشه اما باز هم توصیه به این کار نمیشه.

خلاصه نویسی

 

برای اینکه مشکل روش قبل پیش نیاد، بهترین کار خلاصه نویسی هست. مرور با خلاصه های خودتون خیلی کاربردی هست و توی زمان کم مطالب مهم رو براتون میاره. فقط موقع نوشتن خلاصه، کمی دقت کنید. اول کل مطلبی رو که میخواهید خلاصه کنید رو در ذهن تصور کنید و فصل بندی کنید. یعنی چارچوب کار رو مشخص کنید. بعد برای هر قسمت مطالب و نکات مهم رو بنویسید. اگر موقع خوندن خلاصه ها، دیدید که توی مطلبی ضعف دارید، اونو یادداشت کنید. بعد از مرور کلی همه مطالب به جزوات و کتابهای خودتون برید و نقاط ضعف خودتون رو پوشش بدید. برای اطلاعات بیشتر به مطلبی که در مورد روش صحیح خلاصه نویسی توی همین سایت هست مراجعه کنید.

مرور دسته جمعی

 

این روش هم فواید خوبی داره. تو این روش با دوستان خودتون یه جا جمع بشید. هر کس یه قسمت از موضوع رو برای بقیه توضیح بده. بقیه باید به اون گوش بدن و اگر نکته ای جا مونده بود، بهش اضافه کنند و اشکالات همدیگر رو بگیرند. اگر کسی دید که توی یه قسمت ضعف داره، اونو علامت بذاره که بعدا خودش بره و اون قسمت رو بیشتر بخونه. این روش باعث تبادل نظر و رفع اشکال میشه و باید جدی و پرنشاط برگزار بشه. فقط مراقب باشید که وارد حاشیه نشید و وقت رو تلف نکنید. زمان شروع و پایان رو مشخص کنید و به هر کس زمان خاصی رو اختصاص بدید. سعی کنید تعداد نفرات این جلسه هم محدود باشه و زیاد شلوغش نکنید.

تست زنی برای مرور مطالب

 

یکی از روش های خوب مرور تست زنی هست. توی این روش تست هایی که قبلا زدید و اشتباه بوده یا نکته خاصی داشته یا بدون پاسخ رهایش کردید رو دوباره بزنید. این کار دقیقا روی نقطه ضعف های شما تمرکز میکنه و توجه شما رو دوباره بهشون جلب میکنه. درضمن به شما مهارت های تست زنی و مدیریت زمان رو هم یادآوری میکنه. بعد از این کار شما میفهمید که توی کدوم قسمتها هنوز ضعف دارید و میتونید برید و بادقت بیشتری اون مطالب رو دوباره بخونید. یادتون باشه که لازمه مرور، یادگیری قبلی هست. یعنی قبلا شما باید مطالب رو خونده باشید و یاد گرفته باشید و با مرور فقط یادگیری رو چک کنید. پس اگر مطلبی رو اصلا نخوندید یا کامل یاد نگرفتید، این روش تست زنی خوب نیست و برید اول مطلب رو یاد بگیرید و با تست رفع اشکال کنید.

 

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد. 

برنامه ریزی تحصیلی توسط تیم پاسخدون