مدارک تحصیل در آمریکا

1739 بازدید pasokhadmin

مدارک تحصیل در آمریکا

در مطالب قبلی به راهنمای تحصیل در آمریکا و راهنمای تحصیل در استرالیا پرداختیم در این مطلب قصد داریم درباره مدامدارک تحصیل در آمریکا صحبت کنیم.

توی این مقاله میخواهیم در مورد مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش (اپلای) دانشگاه های آمریکا حرف بزنیم. البته اگر شما قصد رفتن به کشورهای دیگه رو هم دارید، نگران نباشید. چون تقریبا این مدارک برای همه دانشگاه های دنیا با کمی اختلاف مشترکه. پس لیست مدارک رو برای خودتون میتونید تنظیم کنید. اول از همه باید مشخص کنید که برای چه مقطعی میخواهید اپلای کنید؟ مدارک مقطع کارشناسی با مقطع ارشد و دکتری خیلی تفاوت داره. اما مدارک ارشد و دکترا تقریبا مثل همدیگه هستند و ما اینجا اینها رو با هم توضیح میدیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

مدارک تحصیل در آمریکا برای مقطع کارشناسی

اگر میخواهید برای مقطع کارشناسی یا لیسانس برای دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیرید، پس به نمرات دبیرستان نیاز هست. شما باید ریز نمرات دبیرستان که به تایید مدیر مدرسه رسیده رو آماده کنید. توی کمیته پذیرش دانشگاه ها طبق این نمرات در مورد عملکرد شما تصمیم گیری میشه و باید برتری شما رو نسبت به بقیه دانش آموزان نشون بده. اگر دستاورد یا امتیاز دیگه ای توی مدرسه دارید، اونها رو هم مستند کنید و براشون مدارک رسمی تهیه کنید.

یه نکته مهم هم اینه که سیستم نمره دهی اونها با ما فرق داره . پس باید یه راهنمای نمره گذاری ضمیمه این ریز نمرات بشه تا تفاوت ها معلوم بشه. یعنی باید قید بشه که نمرات کارنامه های ما از ۲۰ هست و نمرات زیر ۱۰ رد میشن. اگر مدرسه شما سیستم نمره دهی یا امتیاز بندی متفاوتی داره، اینها رو به وضوح توضیح بدید تا کمیته پذیرش بتونه شما رو رتبه بندی کنه.

مدرک آزمون های زبان انگلیسی مثل تافل و GRE که قبلا در مورد اونها حرف زدیم رو آماده داشته باشید.

توجه کنید که حتما تمامی مدارکی که گفتیم باید ترجمه رسمی انگلیسی بشه و مهر رسمی داشته باشه وگرنه دانشگاه ها به هیچ وجه پذیرش نمیکنند.

یکی دیگه از مدارک مهم انگیزه نامه هست که قبلا در موردش به تفصیل حرف زدیم. اگر در مورد اون و شیوه های نوشتن اون سوالی دارید، به اینجا مراجعه کنید. این متن خلاصه ای از مسیر گذشته تا آینده حرفه ای و علایق شما رو نشون میده و توی راضی کردن کمیته پذیرش دانشگاه ها نقش زیادی داره.

توصیه نامه هم مدرک خیلی مهم بعدی هست که باید بهش توجه ویژه داشت. در مورد این مورد هم قبلا اینجا حرف زده بودیم. این متن توسط یه فرد موجه که شما رو به خوبی میشناسه نوشته میشه. معمولا اساتید، معلمان و کسانی که باهاشون مستقیما کار کردید این متن نوشته میشه. توصیه نامه لیستی از تجربیات و مهارتهای شما رو از زبان یه نفر دیگه میگه که مهر تاییدی بر انگیزه نامه شما هست. خواننده این متن باید تصوری از ویژگیهای شخصیتی و نقاط قوت و ضعف شما پیدا کنه. یه توصیه نامه خوب باید مسیر پیشرفت و موفقیت های شما رو به خوبی نشون بده و فرد خواننده رو ترغیب به پذیرش شما بکنه.

مدارک تحصیل در آمریکا برای مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا)

برای گرفتن پذیرش توی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های آمریکا، مهمترین مدرک سوابق تحصیلی شما هست. این سوابق شامل تمامی ریز نمرات مقاطع قبلی تحصیلی و تمامی امتیازات و افتخاراتی هست که توی این مدت به دست آوردید. طبیعیه که دانشگاه ها انتظار دارند که نمرات خوبی داشته باشید و معدل شما بالا باشه . اما اگر معدل شما خیلی بالا نیست و یا اینکه بعضی از درسهای دوره لیسانستون رو خوب پاس نکردید، نگران نباشید. بعضی از دانشگاه ها اینقدر هم به نمرات ایران گیر نمیدهند و به طور کلی بررسی میکنند. هر دانشگاه هایی توی این زمینه معیارهای خاص خودش رو داره و برای دوره های ارشد یا دکترا هم فرق داره. شما کافی هست که حداقل های مورد نیاز اون دانشگاه مورد نظرتون رو داشته باشید. البته این معیارها معمولا سلیقه ای هست و توی زمانهای مختلف ممکنه که فرق کنه.

توجه کنید که سیستم نمره دهی دانشگاه های ایران و آمریکا با هم فرق داره. گی حتما یه راهنمای نمره دهی کنار کارنامه خودتون بذارید. لازم نیست که نمرات خودتون رو به سیستم اونها تبدیل کنید. چون ممکنه معیارهای اونها متفاوت باشه. میتونید اطلاعات دیگه مثل میانگین نمره کلاس و دانشگاه یا تعداد کل دانشجویان کلاس و دانشگاه رو هم بنویسید که براشون بهتر قابل درک بشه.

برای مقاطع تحصیلات تکمیلی باید ریز نمرات مقاطع قبل رو از واحد آموزش دانشگاه قبلی تون درخواست بدید. بیشتر دانشگاه ها پاکت رو مهر و موم میکنند و به صورت رسمی به دانشگاهی که شما معرفی میکنید، میفرستند. اگر چند دانشگاه درخواست دادید، برای همه اونها باید مدرک رسمی بگیرید. اگر ریز نمرات ترجمه نشده، این کار رو خودتون باید انجام بدید. یعنی باید به یه دارالترجمه رسمی مراجعه کنید تا ترجمه رسمی بشه وگرنه اکثر دانشگاه ها قبول نمیکنند. البته الان بعضی از دانشگاه ها، خودشون ریز نمرات ترجمه شده هم دارند که کار شما رو راحت تر و سریع تر میکنه. این مورد رو از وارد آموزش دانشگاهتون میتونید بپرسید.

برای مقاطع تحصیلات تکمیلی هم داشتن انگیزه نامه و توصیه نامه خوب خیلی به پذیرش کمک میکنه. چون توی قسمت قبل و به صورت جداگانه در مورد این دو حرف زدیم، دیگه توضیح اضافه اینجا نمیدیم.

اگر سوالی دیگه ای در مورد تحصیل در آمریکا یا تحصیل در خارج داشتید، مشاوران تحصیل در خارج از کشور پاسخدون در خدمت شما عزیزان هستند.

راهنمای تحصیل در اروپا توسط پاسخدون