سرباز معلم

3332 بازدید pasokhadmin

سرباز معلم

سرباز معلم

 

سرباز معلم برای جبران کسری نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش به وجود اومد. این وزارت خونه از قدیم مشکل توزیع نیروی انسانی داشته. خیلی از معلم ها حاضر به خدمت توی روستاها و دهستانهای دورافتاده نیستند و در عوض همه به سمت شهرهای بزرگ هجوم آوردند. طرح سرباز معلم درواقع استفاده از سربازان تحصیل کرده و استفاده از علم دانشگاهی اونها برای حل این مشکلات هست.

روش اقدام برای سرباز معلم

 

به طور کلی وزارت آموزش و پرورش به سازمان وظیفه عمومی اعلام نیاز میکنه. سازمان هم اون رو اعلام عمومی میکنه تا همه متقاضیان ثبت نام کنند. شرایط عمومی مهم سرباز معلم شامل موارد زیره:

  • دارا بودن مدرک تحصیلی مرتبط (طبق اعلام نیاز)
  • نداشتن غیبت سرباز و سوء پیشینه
  • عضویت در بسیج (حداقل عادی)

بعد از ارسال مدرک، کسانی که شرایط لازم رو دارند برای گزینش به اداره آموزش و پرورش هر استان دعوت میشن. اونجا مصاحبه حضوری و تحقیقات محلی دارند و در نهایت افراد رو امتیاز بندی میکنند. بعضی از شرایط متقاضی، امتیازهای اضافه داره. این موارد شامل موارد زیر هست:

  • یکسان بودن محل تولد یا تحصیل با خدمت
  • اشتغال پدر یا مادر فرد در آموزش و پرورش
  • تاهل و داشتن فرزند
  • سابقه بسیج

افرادی که مرحله گزینش رو رد می کنند، پذیرفته میشن و چند ماه قبل از شروع مدرسه ها به دوره های آموزشی میرن. اول دوره آموزش نظامی رو توی نیروی زمینی سپاه میگذرونند و بعد آموزش های تخصصی مثل شیوه تدریس، مدیریت کلاس، روش آزمون و ارزیابی و … رو در آموزش و پرورش می گذرونند. برای همین اگر کسی قبلا سابقه تدریس نداشته باشه، اونجا تمام نکات مهم رو یاد میگیره. بعد از اتمام این مراحل، اول مهر ماه به محل خدمت خودشون میرن و کار رو شروع میکنند.

نقاط قوت سرباز معلم

 

سرباز معلم برای آموزش و پرورش که مزایای زیادی داره. این وزارت خونه مشکلات کمبود نیروی خودش رو حل میکنه و از طرفی نسبت به بقیه معلم های رسمی آموزش و پرورش حقوق کمتری میده. اما برای خود فرد هم این طرح خیلی خوبه. در این طرح فرد دو سال در فضای آموزشی هست و تجربه خوبی به دست میاره و اگر دوست داشته باشه میتونه راحت تر به استخدام آموزش و پرورش دربیاد. چون دو سال سابقه تدریس تمام وقت توی رزومه اش هست. از مزایای دیگر سرباز معلم، راحت تر بودن نسبت به بقیه سربازها به خاطر نپوشیدن لباس نظامی و نبودن در محیط نظامی هست. توی این طرح فرد آزادی عمل بیشتری داره و میتونه به شهر و خانواده خودش سر بزنه. چون وقت آزاد زیادی وجود داره، بعضی افراد برای ادامه تحصیل درس میخونند و کارهای جانبی هم انجام میدن که بعد از سربازی همون رو ادامه میدن. راستی توی این طرح یه حقوق مختصری هم میدن که البته از سربازهای دیگه بیشتره و از معلم های آموزش و پرورش کمتره.

نقاط ضعف سرباز معلم

 

چون دوره های آموزشی وزارت آموزش و پرورش خیلی فشرده و کوتاه برگزار میشه، فرد خیلی بر کارها مسلط نمیشه و ممکن هست که سطح کلاسهای این افراد پایین بیاد. اینکه سرباز معلم کجا خدمت بکنه هم دست خودش نیست و ممکن هست که به یک شهرستان دورافتاده با کلاس های پرجمعیت بیافته که کار رو سخت میکنه. توی طرح سرباز معلم کسری های خدمت رو قبول نمیکنند و فرد باید دو سال تحصیلی کامل رو خدمت بکنه. حتی اگر وسط سال، خدمتش تموم بشه باید تا آخر سال بمونه و کارت پایان خدمت بهش نمیدن.

جمع بندی

 

به طور کلی طرح سرباز معلم برای گذروندن سربازی خوب هست و اگر فرد یه جای تقریبا راحت و خلوت بیافته که عالی میشه. البته افرادی که برای این طرح اقدام میکنند، خودشون قبول کردند که در ازای دریافت حقوق مختصری به مناطق دورافتاده برن و دو سال کامل خدمت کنند. اما اگر فرد زرنگ باشه میتونه توی این مدت از وقت خودش خیلی استفاده های خوبی بکنه. مثلا میتونه حرفه جدیدی یاد بگیره یا برای کنکور کارشناسی ارشد یا دکترا درس بخونه یا … پس بعد از این دو سال، کار جدیدی رو میتونه شروع بکنه یا ادامه تحصیل بده.

البته این طرح برای آموزش و پرورش هم خیلی خوبه و بخش قابل توجهی از کمبود نیروی انسانی خودش رو با این روش پر کرده. امیدواریم در آینده با گزینش صحیح تر و آموزش های پیش از خدمت دقیق تر سعی کیفی این طرح هم افزایش پیدا کنه تا دانش آموزان مناطق محروم هم از مزیت های این طرح بیشتر بهره ببرند.

 

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد. 

مشاوره سربازی توسط پاسخدون