تحصیل در سربازی

1789 بازدید pasokhadmin

تحصیل در سربازی

یکی از سوالاتی که همیشه از پاسخدون سوال میشه اینه که آیا میشه همزمان با سربازی تحصیل هم کرد؟ شرایط این کار چیه ؟ برای همین تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در مورد این موضوع با شما حرف بزنیم و موضوع رو به صورت کامل بررسی کنیم.

در ابتدا خدمت شما بگم که امکان ادامه تحصیل همزمان با سربازی وجود نداره و غیر قانونیه .چون وقتی شما دانشگاه قبول میشید براتون معافیت تحصیلی صادر میشه و این با خدمت شما سازگار نیست. بنابراین این کار غیرقانونی میشه. بعضی ها از ما میپرسند که دانشگاه شون با این کار موافقت کرده اما باز هم چنین کاری امکان نداره . چون نظام وظیفه با این کار موافق نیست و قبول نمیکنه.

البته جانشین اداره سرمایه های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح تو یه مصاحبه گفت که اگر شما وسط خدمت دانشگاه قبول شدید میتونید مدارک رو بیارید و از خدمت ترخیص بشید و برید درس رو بخونید. این مدت برای شما مرخصی رد میشه و بعد از فارغ التحصیلی دوباره برگردید و ادامه خدمت رو تموم کنید و لازم نیست از اول خدمت رو برید.

تحصیل در امریه سربازی

قبلا مقاله ای در مورد امریه نوشته بودیم که اطلاعات کاملی در مورد شرایط امریه بهتون میداد. اما یادتون باشه که امریه هم نوعی خدمت سربازی حساب میشه و فقط مشمول به جای اینکه به یگان نظامی و پادگان بره به ارگان ها و ادارات دولتی و غیرنظامی میره و کارمند آنجا میشه. ممکن هست که به ظاهر لباس نظامی نپوشه اما سرباز حساب میشه و تمام قوانین نظام وظیفه هم شامل حالش میشه. پس در موقع خدمت امریه هم نمیشود ادامه تحصیل داد.

پذیرش بدون کنکور و سربازی

بعضی ها از ما میپرسند که اگر بدون کنکور در دانشگاهی قبول بشیم هم نمیشه همزمان سربازی رفت که باز هم پاسخ منفی هست. چون باز هم تاکید میکنیم که این قانون از طرف نظام وظیفه گذاشته شده و به دانشگاه قبولی شما ربط نداره و برای نظام وظیفه فرقی نداره که شما با کنکور قبول شدید یا بدون کنکور.

تحصیل همزمان در دانشگاه پیام نور یا علمی کاربردی و سربازی

یه مدت شایعه شده بود که اگر توی دانشگاه پیام نور یا جامع علمی کاربردی قبول بشید میتونید همزمان با خدمت، دانشگاه هم برید که این مورد هم توسط سازمان وظیفه عمومی تکذیب شد و قانون همان هست که در بالا گفتیم. چون این دانشگاه ها هم زیر نظر وزارت علوم هستند و طبق همون قوانین برای شما معافیت تحصیلی صادر میکنند. پس این کار هم امکان پذیر نیست.

با وجود شکایاتی که هست اما این قانون منطقی به نظر میرسه. چون شما هر روز باید به پادگان برید و هر روز کلاس هم دارید. خب نمیشه که به هر دو رسید و هیچکدام کامل نمیشه. پس اگر شما در حین سربازی دانشگاه قبول شدید و شرایط تعهدی خاصی نداشتید، میتونید مرخصی بگیرید و دانشگاه رو برید و بعد از فارغ التحصیلی، سربازی رو ادامه بدید. معمولا توی پادگانها و بعضی امریه ها مثل سرباز معلم وقت زیادی برای درس خوندن و کنکور مجدد دادن هست. خیلی ها در داخل پادگان درس میخونند و دانشگاه قبول میشن و از این قانون استفاده میکنند.

مشاوره آموزشی توسط پاسخدون