تحصیل در استرالیا

1384 بازدید pasokhadmin

تحصیل در استرالیا

در مطالب قبلی درباره تحصیل در خارج و راهنمای تحصیل در استرالیا صحبت کردیم در این مطلب قصد داریم در مورد تحصیل در استرالیا صحبت کنیم.

استرالیا سومین کشور دنیا توی جذب دانشجوی خارجی هست. این کشور هر ساله بعد از انگلستان و آمریکا بیشترین تعداد دانشجو رو به خودش جذب میکنه. یه مزیت دیگه این کشور هم جمعیت خیلی کم اون (۲۳ میلیون نفر) و وسعت خیلی زیادش هست. یعنی اگر شما قصد دارید که اول برای تحصیل به اونجا برید و بعدش هم یه زندگی تازه رو اونجا شروع کنید. احتمالا موفق میشید. چون این کشور حالا حالا ها جا برای همه داره و از این نظر ایده آله.

از دلایل دیگه ای که میشه برای تحصیل در استرالیا گفت سطح علمی اونجا هست. این کشور توی ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان ۷ دانشگاه داره که آمار خیلی خوبیه. استرالیا کلا حدود ۱۱۰۰ موسسه آموزشی داره که توی اونها حدود ۲۲ هزار دوره برگزار میشه. این دوره ها و دانشگاه ها همگی روی بهترین استاندارد های روز دنیا تمرکز دارند و از هر نظر عالی هستند. پس استرالیا برای تحصیل خیلی ایده آل هست.

دولت استرالیا هم هر ساله برای بورسیه دانشجویان خارجی حدود ۲۰۰ میلیون دلار بودجه اختصاص میده که این خیلی خبر خوب برای مهاجرین هست. یه چیز دیگه هم اینکه از بین ۳۰ شهر برتر دنیا از نظر رفاه و سبک زندگی عمومی، ۵ شهر اون توی استرالیا هست که بازم نشون میده که به راحتی میشه توی استرالیا درس خوند و پیشرفت کرد. در ادامه بیشتر در مورد شرایط تحصیل توی استرالیا حرف میزنیم و اون رو از تمام نظرات مورد بررسی موشکافانه قرار میدیم. با ما همراه باشید.

۱)تحصیل در استرالیا

شرایط تحصیل توی استرالیا خیلی مناسبه . همون طور که قبلا گفتیم این کشور سالانه حدود ۲۵۰ هزار دانشجوی خارجی میگیره و سومین کشور دنیا توی جذب دانشجو هست. سیستم آموزشی استرالیا از انگلستان الگو برداری شده. شاید براتون جالب باشه که کلا خیلی از سیستمهای استرالیا شبیه به انگلستان هست. دلیل این موضوع هم اینه که قبلا استرالیا مستعمره انگلستان بوده. حتی الان هم یه جورابی اینطوره. چون ملکه انگلستان، ملکه استرالیا و نیوزیلند هم هست و خیلی از تصمیمات مهم باید با نظر ملکه انگلستان باشه. خلاصه اینکه سطح بالای آموزش و استاندارد توی دانشگاه های استرالیا، این کشور رو به یکی از مقاصد مهم تحصیلی دنیا بدل کرده.

۲)نظام آموزشی استرالیا

برای قبل از دانشگاه ، نظام آموزشی استرالیا هم مثل خیلی از کشورهای دنیا سه مرحله ای هست. این مراحل به ترتیب کودکستان‌ (Preschool)، ابتدایی (Primary) و دبیرستان‌ (Secondary)  هست که مجموعا ۱۲ سال طول میکشه. توی استرالیا مدارس دولتی و خصوصی هست که اکثرا مختلط میباشد. از اونجایی که استرالیا ایالتی اداره میشه، قوانین آموزشی توی هر ایالت فرق داره اما برای ورود به دانشگاه، معمولا نمرات دوره های قبل (TES) رو ملاک قرار میدن. روش محاسبه TES هم توی ایالت های مختلف فرق داره که باید برای هر ایالت جداگانه بررسی کرد. البته برای ورود به دانشگاه حداقل باید فرد ۱۶ سال داشته باشه.

دانشگاه های استرالیا کاملا مستقل هستند و مدارک جداگانه ای برای خودشون دارند. توی سال ۱۹۸۸، بعضی از دانشگاه ها و کالج ها با هم ادغام شدند و یه سیستم واحد دانشگاهی (Unified National System ) رو شکل دادند. این سیستم شامل ۳۹ دانشگاه میشه که کار رو راحت تر کرد.

هر سال تحصیلی دانشگاهی دو ترم هست. نیم سال اول از اواخر فوریه یا اوایل مارس شروع میشه و تا پایان ژوئن ادامه داره و نیم سال دوم از اواسط یا اواخر جولای تا پایان نوامبر ادامه می یابد. بین هر نیم سال تحصیلی چهار تا شش هفته فاصله است و تعطیلات تابستانی دانشجویان از اول دسامبر تا دوم ژانویه است.

۳)زبان آموزش برای تحصیل در استرالیا

زبان کلیه مراکز آموزشی استرالیا انگلیسی هست و مدرک زبان بین المللی هم باید موقع ثبت نام ارائه بشه. برای دانشجوهایی که زیان مادری اونها انگلیسی نیست، کلاس های تقویت زبان خیلی خوبی برگزار میشه که به راحتی در دسترس هست.

۴)بهترین دانشگاه های استرالیا

برترین دانشگاه های استرالیا در سال ۲۰۱۹، براساس رتبه بندی سایت top universities به شرح زیر هست :

۱- Australian National University (ANU)

۲- University of Melbourne

۳- University of Sydney

۴- University of New South Wales (UNSW)

۵- University of Queensland (UQ)

۶- Monash University

۷- University of Western Australia (UWA)

۸- University of Adelaide

۹- University of Technology, Sydney (UTS)

۱۰ – University of Newcastle

۱۱- University of Wollongong

۱۲- Queensland University of Technology (QUT)

۱۳- Curtin University

۱۳- Macquarie University

۱۳- RMIT University

۱۶- University of South Australia (UNISA)

۱۷- University of Tasmania

۱۸- Deakin University

۱۹- Griffith University

۲۰ – James Cook University (JCU)

۵)بهترین دانشگاه های استرالیا براساس موضوع

بهترین دانشگاه های استرالیا براساس موضوع در سال ۲۰۱۸، براساس رتبه بندی سایت top universities عبارت است از:

موضوع بهترین دانشگاه
Accounting & Finance University of Melbourne

the University of New South Wales

Agriculture & Forestry Australian National University
Anatomy & Physiology University of Melbourne
Anthropology Australian National University
Archaeology Australian National University
Architecture University of Sydney
Art & Design RMIT University
Biological Sciences University of Melbourne
Business & Management Studies University of Melbourne
Chemical Engineering Monash University

the University of Queensland

Chemistry University of Melbourne
Civil & Structural Engineering University of New South Wales
Communication & Media Studies University of Melbourne
Computer Science & Information Systems University of Melbourne
Dentistry University of Melbourne
Development Studies Australian National University
Earth & Marine Sciences Australian National University
Economics & Econometrics University of Melbourne
Education & Training University of Melbourne
Electrical & Electronic Engineering University of Melbourne
English Language & Literature University of Sydney
Environmental Sciences University of Queensland
Geography Australian National University
History Australian National University
Hospitality & Leisure Management Griffith University
Law University of Melbourne
Library & Information Management RMIT University
Linguistics University of Melbourne
Materials Science University of New South Wales
Mathematics Australian National University
Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering University of Sydney
Medicine University of Melbourne
Mineral & Mining Engineering Curtin University
Modern Languages University of Sydney
Nursing University of Technology Sydney
Performing Arts Monash University
Pharmacy & Pharmacology Monash University
Philosophy Australian National University
Physics & Astronomy Australian National University
Politics & International Studies Australian National University
Psychology University of Melbourne
Social Policy & Administration Australian National University
Sociology Australian National University
Sports-related Subjects University of Sydney
Statistics & Operational Research University of Melbourne
Theology, Divinity & Religious Studies Monash University
Veterinary Science University of Sydney

۶)هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه دانشگاه های استرالیا تقریبا بالاست. اگر شما موفق به گرفتن فاند بشید که خیالتون راحت میشه و زیاد به هزینه فکر نمیکنید. اما اگر فاند نتونستید بگیرید، باید به فکر تامین مالی قوی ای باشید. شهریه دانشگاه ها توی استرالیا خیلی متفاوته و توی ایالتهای مختلف بسته به شرابط اون منطقه فرق داره . به طور میانگین برای دوره های کارشناسی (bachelor ) بین ۱۵ تا ۳۳ هزار دلار و برای دوره ای ارشد (Master) و دکترا (PHD) بین ۱۴ تا ۳۷ هزار دلار در سال باید پرداخت بشه.

۷)هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا

هزینه زندگی به منطقه جغرافیایی ربط داره. طبیعیه که هر چقدر به مراکز شهری و بزرگ نزدیک بشیم، هزینه بیشتر میشه و هر چه قدر به سمت مناطق روستایی و کوچک تر بریم هزینه کمتر میشه. طبق تحقیقات ما، حدودا توی شهرهای بزرگ استرالیا هزینه ماهانه هر دانشجو به شرح زیر هست :

سیدنی: تقریبا ۲۵۰۰ دلار

آدلاید: ۱۷۰۰ دلار

بریزبین: ۱۸۰۰ دلار

ملبورن: ۱۲۰۰ دلار

کانبرا: ۱۰۰۰ دلار

۸)بورسیه تحصیل در استرالیا

دولت استرالیا توی همه مقاطع تحصیلی به دانشجویان خارجی بورس تحصیل رایگان میده. برای گرفتن این بورس باید شرایط لازم رو داشت. مهمترین شرط مدرک زبان و محدودیت های سنی هست. طبق قانون بورسیه های خارجی فاصله بین آخرین فارغ التحصیلی و شروع تحصیل، نباید از ۵ سال بیشتر باشه، در این صورت بورسیه تحصیل رایگان تعلق نمیگیره و باید هزینه ها توسط خود فرد تامین بشه. یکی دیگه از شرایط مهم هم داشتن معدل بالا توی مقطع تحصیلی قبل هست که این مورد توی دانشگاه های مختلف فرق داره.

مبلغ های بورسیه معمولا اینقدر بالاست که به راحتی کلیه هزینه های زندگی، سفر، درمان و شهریه دانشگاه رو پوشش میده و حتی پس انداز هم میشه کرد. برای دیدن شرایط بورسیه دانشگاه های استرالیا در سال ۲۰۱۹ به این لینک مراجعه کنید.

۹)بیمه تحصیلی و درمانی در استرالیا

همه دانشجویان خارجی در استرالیا باید بیمه درمانی داشته باشند. سیستم بیمه ای دانشجویان خارجی رو OSHC مینامند که به جز دانشجویان کشورهای نروژ و سوئد، همه دانشجویان باید موقع گرفتن ویزای استرالیا بیمه دار باشند. این بیمه خیلی به درد میخوره و توی هزینه ای کمک بزرگی هست.

۱۰)آب و هوای استرالیا

دور تا دور استرالیا رو آب گرفته. برای همین تغییرات آب و هوایی زیاد نیست. آب و هوا معمولا معتدل و رو به گرمی هست. چون این کشور توی نیم کره جنوبی قرار گرفته، فصلهای سال برعکس ایران هست. یعنی وقتی توی ایران زمستون هست، توی استرالیا تابستونه و وقتی توی ایران تابستون میشه، توی استرالیا زمستونه. جالبه ، نه؟ بهترین فصل هم همیشه توی همه جا بهار هست.

۱۱)ویزای تحصیلی استرالیا

هر کسی که از یکی از مراکز آموزشی استرالیا پذیرش بگیره و شرایط مالی و تحصیلی لازم برای زندگی توی استرالیا رو داشته باشه، میتونه برای ویزای تحصیلی استرالیا درخواست بده. یکی از امتیازات این ویزا، امکان همراهی اعضای خانواده دانشجو هست که خیلی خوبه. علاوه بر اون، اعضای خانواده میتونند تا ۲۰ ساعت در هفته کار دانشجویی هم بکنند. اگر دانشجوی پذیرفته شده در مقطع ارشد با دکترا باشه، همسر فرد میتونه نامحدود کار کنه و هیچ محدودیتی نداره. یکی دیگه از امتیازات ویزای تحصیلی استرالیا، مولتی بودن اون هست. یعنی دانشجو و اعضای خانواده اون میتونند هر چه قدر که میخواهند به خارج استرالیا برن و دوباره با همون ویزا برگردند.

۱۲)کار دانشجویی در استرالیا

همه دانشجویان در حال تحصیل در استرالیا میتونند هر هفته، ۲۰ ساعت کار کنند و اگر دانشجوی مقطع ارشد پژوهشی (research) یا دکترا باشه، میتونه به صورت نامحدود هر جایی که میخواست کار کنه و محدودیتی نداره. این امکان معمولا توی کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود نداره و دانشجویان فقط مجبورند درس بخونند و هزینه هاشون رو باید از همون دانشگاه تامین کنند.

راهنمای تحصیل در استرالیا توسط پاسخدون

One thought on “تحصیل در استرالیا”

  1. YourFriendPablo گفت:

    Great, I really like it! Youre awesome