بی انگیزگی برای کنکور

3300 بازدید pasokhadmin

بی انگیزگی برای کنکور

توی این پست میخواهیم براتون در مورد بی انگیزگی برای کنکور حرف بزنیم. این یه مشکلی هست که در بین همه آدم ها پیش میاد. حتی خارج از بحث کنکور، بین آدم های مختلف توی سنها و شغل های گوناگون هم هست. بی انگیزگی برای کنکور انرژی آدم رو کم میکنه و خیلی اثرات بدی روی کیفیت مطالعه داره. حالا باید ببینیم که این مشکل برای چی به وجود میاد و چه جوری حلش کرد. با پاسخدون همراه باشید:

تنبلی در درس خواندن

خیلی از دانش آموزانی که بی انگیزه هستند و دچار افسردگی شدند، توی یه دور باطلی افتادند که داره داغونشون میکنه. یعنی چون بی انگیزه هستند و افسرده شدند، کم انرژی میشن و نمیتونند درس بخونند. چون درسشون خوب نیست، عذاب وجدان میگیرند و دوباره افسرده تر میشن. برای حل این مشکل باید از این دور باطل اومد بیرون. پاسخدون راه حلش رو بهتون میگه

اول از همه باید هدف هاتون رو مشخص کنید و بهش فکر کنید. میبینید که برای رسیدن به اون هدف باید تلاش بکنید. خب پس باید مطالعه کنید. اما انرژی ای ندارید. پس روزی یه ربع تا نیم ساعت ساعتهای مطالتون رو زیاد کنید. این کار به مرور انجام میشه و معمولا برای هیچ کس سخت نیست. به خاطر داشته باشید که شما فقط از نظر روحی انرژی ندارید و جسم شما سالم هست پس افزایش ساعت های مطالعه با تقویت روحیه اتفاق میافته و اضافه کردن یه ربع تا نیم ساعت در روز به کسی فشار نمیاره. بعد یه مدت که نتیجه این تلاش رو دیدید دیگه از اون دور باطل میایید بیرون و کارها روی روال میافته.

هدف و انگیزه نادرست

خیلی از کسانی که مشکل بی انگیزگی برای کنکور رو دارند، هدف خودشون رو اشتباه تعیین کردند. بعد به محض اینکه یه مشکل کوچیک پیش میاد، دلسرد و افسرده میشن و هدفشون رو فراموش میکنند. مثلا یه دانش آموز تجربی رو فرض کنید که میخواد پزشکی قبول بشه. حالا مثال هایی از هدف و انگیزه درست و نادرست براتون میزنیم:

مثال هایی از این انگیزه های نادرست:

  • میخوام پزشک بشم چون همه میگن راه درست اینه و رشته ی پزشکی بهترین رشته ی دنیاست!
  • همه ی دوستام دارن برای پزشکی میخونن مگه من چی کمتر از اونا دارم؟
  • پسر خالم داره پزشکی دانشگاه تهران میخونه نباید توی فامیل جلوش کم بیارم!!
  • اگه پزشکی نخونم پس چی بخونم؟

اما حالا مثال هایی از انگیزه های درست :

  • من به رشته ی پزشکی علاقه دارم و در موردش مطالعه کردم. چیزی که میخوام توی زندگیم انجام بدم قطعا همین کاره!
  • دوست دارم توی جامعه برای مردمم مفید باشم و از این که بتونم یه نفر رو مداوا کنم لذت میبرم!
  • دوست دارم از لحاظ مالی به جایگاهی برسم که خونواده ی آیندم و خودم بیشتر از زندگی لذت ببرم

اگر شما هم یه هدف درست و متعالی انتخاب کنید و بهش فکر کنید، همون بهتون انگیزه و انرژی میده و هرگز دچار بی انگیزگی برای کنکور نمیشید. پس دوباره به هدف هاتون فکر کنید. به اینکه میتونید به اون برسید از ته قلب اعتقاد پیدا کنید. اون وقت دیگه هیچ چیزی نمیتونه شما رو بی انگیزه و افسرده بکنه.

تغذیه، استراحت و محیط نامناسب

تغذیه یکی از مهمترین بخش هایی هست که باید به اون توجه بشه. خوردن غذاهای چرب و فست فود ها، انسان رو کسل میکنه و تمرکز رو کاهش میده. به طور کلی باید تعادل رو رعایت کرد تا جسم و روح انسان متعادل بمونه. اگر مشکل جدی در این زمینه دارید، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

خواب کافی هم توی کیفیت مطالعه بسیار تاثبرگذاره. بعضی از بچه ها کلا شب ها مطالعه میکنند و روزها میخوابند (مدل جغدی!!) . اونها میگن که شبها ساکت تره و یا اینکه کلا عادت دارند. در مجموع این روش بد نیست اما چون شب ها هورمون های خواب آور در بدن ترشح میشه، عملکرد انسان از حالت عادی پایین تره و مقداری انرژی  کاهش پیدا میکنه. اگر بتونید روزها مطالعه کنید و شبها بخوابید، بهتر میشه.

ورزش هم توی نشاط و دور کردن افکار منفی افسرده کننده خیلی موثره. معمولا بچه های کنکور وقت برای ورزش حرفه ای ندارند اما اگر میتونید حداقل صبح ها نرمش کنید و یا اینکه توی پارک نزدیک خونتون مقداری که زیاد خسته هم نشید، بدوید. این کار خیلی توی روحیه موثره. بعد از ورزش هم یه دوش آب سرد بگیرید که بدن کاملا سرزنده و آماده یادگیری بشه.

محیط جایی که درس میخونید رو هم مرتب کنید. این کار هم باعث شادابی میشه و شما از اینکه اونجا هستید، احساس افسردگی نمیکنید و از طرف دیگه موقع درس خوندن حواستون به چیزهای مختلف پرت نمیشه و تمرکزتون زیاد میشه. هر چیزی که باعق حواس پرتی میشه رو باید از اون محیط دور کنید.

روابط عاطفی نادرست

توصیه کلی ما اینه که در دوران کنکور به هیچ وجه سراغ روابط عاطفی و عاشقانه نرید. این کار اگر موجب شکست عشقی هم نشه، خیلی از وقت و انرژی و تمرکز شما رو میگیره و ممکن هست که تا آخر عمر حسرت وقت های تلف شدتون رو بخورید. اگر این روابط به شکست هم بیانجامه که خیلی بد میشه و موجب افسردگی شدید و بی انگیزگی برای کنکور میشه. پس تا جای ممکن وارد این روابط نشید. به امید خدا، توی دانشگاه و محیط های دیگه فرد مورد علاقتون رو پیدا میکنید و با اون ازدواج خواهید کرد، اما در دوران کنکور وقت این کارها اصلا نیست. این توصیه خیلی خیلی جدی هست.

اگر باز هم سوالی در زمینه بی انگیزگی برای کنکور دارید، میتونید از طریق راه های ارتباطی ما بپرسید. بعضی از مشاوران ما هم مانند شما، مدت کوتاهی درگیر بی انگیزگی برای کنکور بوده اند که با راه کارهای عملی تونستند از این مشکل هم رد بشن و به رتبه های یک رقمی و دو رقمی برسند. پاسخدون منتظر تماس شماست.

 

مشاوره آموزشی توسط پاسخدون