بورس تحصیلی

1879 بازدید pasokhadmin

بورس تحصیلی

بورس تحصیلی یا فاند دانشگاه یا کمک مالی دانشگاه برای تحصیل در خارج از کشور بسیار اهمیت داره. چون هزینه ها در خارج از کشور خیلی زیاده و از اونجایی که ارزش پول ما در برابر اونها خیلی کم هست و نوسانات زیادی رو هم داره، نمیشه با اطمینان بهش تکیه کرد. چون ممکن هست که توی یه مقطعی دلار یا یورو اینقدر گرون بشه که دیگه شما نتونید از پس هزینه ها تون بر بیایید و ناچار به ترک تحصیل بشید. برای همین از ابتدای اقدام برای اپلای به فکر گرفتن بورس تحصیلی یا فاند باشید. توی این مقاله اول انواع این بورس ها رو توضیح می دیم و در قسمت بعد، روند کلی درخواست شرح داده میشه. با پاسخدون همراه باشید.

انواع بورس تحصیلی

بورس تحصیلی با کمک هزینه مالی دانشجویان به سه دسته کلی تقسیم بندی میشه:

۱- دسته اول به انواع اسکولارشیپ (Scholarship) و فلوشیپ (Fellowship) اختصاص می یابه که به دانشجویان سطح بالا و ممتاز پرداخت میشه. توی این دسته، دانشجو باید سطح بالای تحصیلی خودش رو حفظ کنه و به طور منظم روند پیشرفت تحصیلی خودش رو به دانشگاه گزارش کنه . مثلا بعضی از دانشگاه ها میگن، معدل ترم ها نباید از ۳ (سقف نمره ۴) کمتر بشه وگرنه کمک هزینه ها قطع میشه و شهریه باید پرداخت کرد.

۲- دسته دوم به ازای پژوهش به دانشجو پرداخت میشه. به این نوع کمک Research Assistantship(RA) گفته میشه و خیلی از دانشجویان رو شامل میشه. این پول رو اکثرا استاد به دانشجو میده و انتظار داره که ساعت های معینی رو توی آزمایشگاه یا دفتر مخصوصش باشه و کارهای پژوهشی انجام بده. در آخر هم باید نتایج رو به صورت مقاله گزارش کنه و روند پیشرفت رو به اطلاع سایر گروه های پژوهشی برسونه.

۳- دسته سوم به ازای تدریس و آموزش به دانشجو پرداخت میشه. این روش که Teaching Assistantship(TA) نامیده میشه، توی ایران هم مرسومه. البته در ایران معمولا پولی داده نمیشه یا اینکه خیلی ناچیز هست اما در خارج از کشور معمولا پول خوب و قابل توجه ای هست که میشه روش حساب کرد. معمولا این کمک هزینه به دانشجویان دکترا تعلق میگه و انتظار میره که به استاد در تدریس کمک کنند. مثلا برگه تصحیح کنند، حل تمرین بذارند و ایرادات سایر دانشجوها رو حل کنند و … . برای TA شدن، باید توی درس خاصی تسلط داشته باشید و از طرف دیگه از سطح زیان انگلیسی خوبی هم برخوردار باشید. بعضی از دانشگاه ها برای تست کردن این موارد، مصاحبه هم برگزار میکنند که باید برای اون آماده بود.

۴- این دسته ربطی به دانشگاه نداره. ولی چون خیلی از دانشجوها ازش استفاده میکنند، اینجا معرفی میکنیم. دانشجوها میتونند وارد دوره های کارآموزی یا internship بشن که معمولا توسط شرکت های خارج دانشگاه ارائه میشه. این دوره ها اکثرا در طول تابستون هست ولی میتونید با موافقت استاد راهنما در طول سال تحصیلی هم ادامه بدید. توی آمریکا برای این کار پول خوبی هم میدن اما توی کشورهای اروپایی معمولا حقوق نمیدن. البته بیشتر دانشجوها هدف درآمدی ندارند و اکثرا به خاطر اینکه بعدا بتونند توی این شرکتها استخدام بشن، براشون کار میکنند و رزومه خوبی هم جمع میکنند.

هر دانشجو میتونه هر قسمت از موارد بالا رو دریافت کنه. اگر کمک هزینه به صورت کامل پرداخت بشه، تمام هزینه های دانشگاه و زندگی رو شامل میشه و حتی بعضی اوقات اضافی هم میاد و میشه پس انداز هم کرد.

روند درخواست بورس تحصیلی

بعد از آشنایی با انواع بورس های تحصیلی، در این بخش نحوه دریافت بورس تحصیلی رو شرح میدیم:

۱- اسکولارشیپ یا فلوشیپ: تعداد این بورس های تحصیلی خیلی متفاوت هست. بعضی از دانشگاه ها تمام کسانی که پذیرش میگیرند رو برای این بورس درنظر میگیرند اما بعضی دیگه فقط دانشجویان ممتاز رو شناسایی میکنند تا حس رقابت هم ایجاد بشه. به هر حال برای درخواست این بورس در فرم های پذیرش هر دانشگاه باید علاقه خود رو به گرفتن این کمک هزینه نشون بدید تا پرونده شما بررسی بشه. ممکن هست که مبلغ درخواستی هم ازتون سوال بشه که برید ببیند سایر دانشجویان یا دانشگاه های اون منطقه به طول متوسط چقدر میگیرند. حالا به نسبت اینکه خودتون رو بالاتر یا پایین تر از میانگین میبینید، مبلغ مورد نظر رو حدودا بنویسید. اگر میخواهید مطمئن بشید که این درخواست رد نمیشه، مبلغ رو حداقل ۱۰% پایین تر از میانگین بزنید.

۲- Research Assistantship(RA): این کمک هزینه رو معمولا همه دانشجوها دریافت میکنند. این هزینه چون مستقیما از طرف استاد پرداخت میشه، باید توی موقع مناسب با استاد در میون بذارید و نظرش رو جلب کنید. توی بعضی از دانشگاه های کانادا قبل از گرفتن پذیرش، باید با استاد این موضوع رو هماهنگ کرده باشید و استاد شما رو از نظر مالی حمایت بکنه تا دانشگاه به شما پذیرش میده. استاد اگر احساس بکنه که دانشجو به موضوع پژوهش علاقه داره و خوب دانشجو رو بشناسه، حتما کمک مالی خوبی به دانشجوش اختصاص میده.

۳- Teaching Assistantship(TA): برای گرفتن این کمک هزینه، معمولا فرم درخواستی رو توی دانشگاه پر میکنید. بعضی اوقات دعوت به مصاحبه میشید تا سطح علمی و زبان خارجی شما رو بسنجند. بعد از اون میتونید کار رو شروع کنید. بعضی از دانشگاه ها موقع ثبت نام اولیه فرم TA رو به دانشجوها میدن و هر کسی دوست داشت پر میکنه. بعضی از دانشگاهها بیشتر کمک های مالی رو از طریق همین روش به دانشجوها اختصاص میدن. برای همین اکثر دانشجوها میتونند از این بورس تحصیلی برخوردار بشن.

۴- کارآموزی یا Internship: برای این کار تقریبا کار ساده هست. شما باید به شرکتهایی که کارآموز قبول میکنند رزومه بفرستید و اونها شما رو دعوت به مصاحبه میکنند و در صورت قبولی شروع به کار میکنید. اگر کسی توی اون شرکت داشته باشید که خیلی راحت تر براتون کار انجام میشه و دردسرش کمتره. توی بعضی دانشگاه ها هم نمایشگاه های کاریابی میذارند و شرکت ها میان توی دانشگاه و خودشون رو معرفی میکنند و رزومه جمع میکنند. پس کار راحت هست. فقط باید به موقع رزومه رو بفرستید. معمولا برای تابستون هر سال باید توی ماه نوامبر یا حداکثر دسامبر این کار رو کرده باشید. چون شرکت ها دیگه تا ماه مارس لیست اینترن هاشون رو نهایی کرده اند.

مشاوره تحصیلی توسط پاشخدون