برنامه ریزی کنکور

3260 بازدید pasokhadmin

برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی کنکور

 

در این پست میخواهیم به ادامه مشاوره تحصیلی و بخش برنامه ریزی کنکور بپردازیم. دیگه همه میدونند که قبول شدن توی کنکور به یه علم تبدیل شده و باید برای رسیدن به رشته و دانشگاه مورد نظر برنامه ریزی دقیق کرد.

برنامه ریزی کنکور باید طبق اصول علمی اثبات شده انجام بشه که کارشناسان با تجربه اونها رو تایید کنند. توی این برنامه ریزی کنکور باید به نکات زیادی توجه بشه. این موارد شامل: شیوه، زمان و مکان مطالعه، زمانهای استراحت، انعطاف پذیری، خلاصه نویسی، حاشیه نویسی، ارزیابی پیشرفت و … میشه. هر کدوم از این موارد نکات زیادی داره که باید با افراد باتجربه توی این زمینه مشورت بشه. تیم تخصصی برنامه ریزی کنکور پاسخدون با کوله باری از تجربه و مشاوره به تعداد زیادی از رتبه های برتر کنکور این کار رو به صورت اختصاصی برای هر فرد انجام میده.

ما اعتقاد داریم که هر فرد شرایط خاص خودش رو داره و نمیشه برای همه با یه نسخه پیش رفت.

ما این اطمینان رو به شما میدیم که برنامه ریزی کنکور با بالاترین دقت انجام میشه و موفقیت شما رو تضمین میکنه.

ویژگیهای برنامه ریزی کنکور علمی

 

همونطور که توی قسمت قبل هم گفتیم اولین ویژگی یه برنامه خوب اینه که برای هر کسی به صورت اختصاصی تهیه بشه و تمامی ویژگی ها و شرایط هر فرد رو در نظر بگیره. مثلا هر کسی نمیتونه روزی ۱۲ ساعت درس بخونه و اصلا مکان مناسبی توی خونشون نداره. اینها رو باید توی یه برنامه ریزی کنکور دقیق در نظر گرفت. بنابراین ما بسیاری از برنامه ریزی هایی که در برخی موسسات کنکور و سایتهای اینترنتی به فروش میرسه رو رد میکنیم. چون این برنامه ریزی ها منطقا نباید علمی و کاربردی باشند.

برنامه ریزی تحصیلی باید منعطف باشه. چون خیلی از اوقات اتفاقات غیر منتظره میافته که شما توش نقشی ندارید و زمان شما رو تلف میکنه. مثلا ممکنه مهمون بیاد یا یه روز بیمار باشید و… همیشه باید ساعات اضافی که این اتفاقات رو پوشش میده توی برنامه باشه که کل برنامه رو تحت تاثیر قرار نده.

برنامه ریزی کنکور باید با توجه به اهداف فرد تنظیم بشه. مثلا اگر شما میخواهید پزشکی یا دندون پزشکی دانشگاه تهران یا مهندسی برق یا مکانیک دانشگاه شریف یا حقوق دانشگاه تهران قبول بشید، حتما باید بیشتر از بقیه تلاش کنید و با ۳-۴ ساعت درس خوندن توی روز نمیشه به این هدف رسید. اما اگر به رشته ها و دانشگاه های پایین تر راضی هستید که دیگه فشار الکی به خودتون نیارید و با برنامه دقیق به اون ها هم می رسید.

برنامه ریزی کنکور باید قابل اجرا باشه. چون بهترین برنامه دنیا که اجرا نشه به هیچ دردی نمیخوره. ما همیشه از بچه ها میپرسیم که الان چقدر مطالعه میکنید. مثلا کسی که الان داره ۳ ساعت در روز درس میخونه یه دفعه نمیشه براش روزی ۹ ساعت برنامه ریخت و کاملا از همه چیز زده میشه و برنامه رو ول میکنه . باید با برنامه دقیق این ۳ ساعت رو به مرور زیاد کرد و به ۹ ساعت واقعی رسوند. این راه رو ما بهتون میگیم. خیالتون راحت

برنامه ریزی کنکور باید متنوع باشه. یعنی باید از ترکیب دروس مختلف عمومی و اختصاصی، توی یه روز تنظیم بشه تا کسل کننده نشه و اجرایی هم باشه. مثلا اگر شما توی یه روز، ۸ ساعت کامل ریاضی بخونید، دیگه فرداش حالتون از ریاضی به هم میخوره و شاید تا مدتی بعد دیگه سمتش نرید و این اصلا اصولی نیست.

نکته آخر هم اینکه برنامه ریزی کنکور دقیق باید پیشرفت شما رو ارزیابی کنه و نقاط قوت و ضعف شما رو بهتون نشون بده. تا به مرور نقص ها رو برطرف کنید و پیشرفت کنید. فراموش نکنید که حتما برنامه خودتون رو بنویسید و به حافظه خودتون اکتفا نکنید. با این کار بعدا میتونید برنامه خودتون رو رصد کنید و اشکالاتش رو دربیارید.

با این کار ما داریم بهتون ماهیگیری یاد میدیم و نه فقط ماهی رو براتون صید کنید و بهتون بدیم.

روش علمی برنامه ریزی کنکور

 

برای رسیدن به یه برنامه ریزی کنکور دقیق اول باید شرایط خودتون رو بشناسید. مثلا الان چقدر در روز درس میخونید؟ چقدر میخوابید؟ چقدر تفریح میکنید و کارهای غیر درسی انجام میدید؟ اگر الان نمیتونید دقیقا تعیین کنید، چند روز گذشته رو تصور کنید و ساعت هاش رو یادداشت کنید. حدودا این اعداد استخراج میشه. حالا مثلا به این نتیجه میرسید که من در روز به طور متوسط ۵ ساعت درس می خونم. ۸ ساعت میخوابم. ۳ ساعت تلویزیون میبینم و با موبایلم بازی میکنم. بقیه اش رو هم توی مدرسه/آموزشگاه هستم. توی مرحله بعد برای برنامه ریزی کنکور، باید برنامه بلندمدت ماهانه و میان مدت هفتگی و کوتاه مدت روزانه رو درست کنید. بیشتر بچه ها چون آزمون های آزمایشی میدن، برنامه بلند مدت رو همون برنامه آزمونها میذارند تا همه سرفصل های آزمون رو پوشش بدن. این آزمونها معمولا ۲ یا ۳ هفته یه بار برگزار میشه که مثل همون برنامه بلند مدت میشه. برنامه هفتگی شامل ریز شده همون برنامه بلندمدت میشه و توی برنامه کوتاه مدت باید دقیقا صفحه کتاب ها و تستهایی که میخواهید بزنید رو مشخص کنید. به عنوان یه مثال ساده، برای آزمون ۲ هفته آینده گفته شده که فصل ۱ و ۲ فیزیک یازدهم میاد. شما باید توی این هفته فصل ۱ و هفته بعد فصل ۲ رو بخونید. حالا شنبه مثلا از صفحه ۱۲ تا ۲۵ رو به مدت ۹۰ دقیقه از کتاب درسی و جزوه مدرسه میخونید. یکشنبه تا آخر فصل یک رو میخونید و ۳۰ تست از کتاب قلمچی میزنید. سه شنبه فیزیک رو توی برنامه ندارید و چهارشنبه مجددا ۳۰ تست از همون فصل میزنید. هفته بعد همین کار رو برای فصل ۲ هم انجام میدید. پنج شنبه قبل از آزمون یه برنامه مرور سریع هم میذارید و اینطوری این دو فصل برای این آزمون بسته میشه. همینطور که پیش میرید بازه و تنوع درسهایی که میخونید بیشتر میشه و سریع تر مرور میکنید. به طوری که تا دو هفته قبل از کنکور تمام درسها رو میبندید و فقط با تست های جامع مرور میکنید.

توی این مطلب اصول کلی برنامه ریزی کنکور رو براتون گفتیم. توی مطالب آینده توضیحات مفصلتری رو براتون میذاریم. منتظر نظرات و سوالات شما هستیم.

 

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد. 

 

برنامه ریزی تحصیلی توسط پاسخدون