باید ها و نبایدها برای والدین دانش آموزان کنکوری و مدرسه ای

1545 بازدید pasokhadmin

باید ها و نبایدها برای والدین دانش آموزان کنکوری و مدرسه ای

 

یه بازیکن درجه یک فوتبال رو در نظر بگیرید که در وسط زمین، زیر فشار شعارها یا تشویق‌های تماشاچیان قرار گرفته و نمی‌تونه خودش باشه و مثل همیشه بازیش رو انجام بده. این آدم، توی هر لحظه به نتیجه کار و راضی کردن تماشاچیان فکر می‌کنه و می‌ترسه که خراب نکنه یا بد بازی کنه، این مثال رو به ‌صورت واضح برای دانش آموزان کنکوری و مدرسه ای می‌بینیم که تو سال‌های گذشته تحصیل به دلیل عدم جدی بودن زیاد کنکور، به یکباره در فضایی نتیجه گرا قرار می‌گیره و مورد هجوم انتظارات، توقعات یا حتی تهدیدهای خانواده و مدرسه و اطرافیانش قرار می‌گیره. این آسیب مستقیما دانش آموزان تاپ و با استعداد را مورد توجه قرار می‌ده و اونها رو از خودشون خارج کرده و زیر فشار این حملات آنطور که باید به تحصیل علم و درس و مشق نمی‌پردازن. اینها همیشه دنبال فرصتی اند تا نتیجه‌های هرچند کوتاه مدت (مثلا آزمون‌های آزمایشی میان سال) رو خوب بدن و به انتظارات دیگران پاسخ بدن. همانگونه که مشخصه این دانش آموز به حاشیه وارد شده و دیگه فردی علم اندوز نیست. بلکه فقط فردی راضی کننده هست. بنابراین، این دانش آموزان که توی سالهای پیش نتایج خوبی داشتن، در زیر سایه وحشت این فشار به شدت افت کرده و متاسفانه از بین می‌رن و استعدادهاشون سرکوب و فردی با اعتماد به نفس پایین و بی باور و افسرده وارد جامعه می‌شن. با این که این فرد می‌تونست یک آینده ساز خوب برای جامعه و اطرافیانش باشد. البته شاید همه این آسیب ها رو کامل نبینند و روحیات دانش آموزان متفاوته اما معمولا کم و بیش این عوارض رو توی همه شاهدیم.

حالا چه کار کنیم؟

 

اگر شما هم یه کنکوری یا مدرسه ای توی خونتون دارید، بدونید شما هم مثل اون کنکور دارید. چون شما باید برای اون یه محیط امن و آروم رو فراهم کنید که بتونه درس بخونه. این فضا باید کاملا بدون استرس و اضطراب و پر نشاط باشه. از فرزندمون آرزوهای خود رو درخواست نکنیم، چرا که با این کار حق زندگی کردن و انسان بودنش رو ازش گرفتیم. بیاییم قبول کنیم که هر انسانی دنیای متفاوت و سلیقه‌های خاص خودش رو داره. هر فردی حق زندگی کردن داره و با خودخواهی‌هامون با این توجیه که ما صلاحش رو می‌خواهیم و بیشتر ازش می‌فهمیم به این فشارها پایان بدیم. نباید ناخواسته زندگی عزیزترینمون رو فدای آرزوهای نرسیده خود کنیم. پس راه حل اینه:

برداشتن این فشار از روی فرزندمان هم به‌طور ظاهری و هم به‌طور باطنی و ترک کردن خودخواهی‌هامون

تو مواقع سخت و بحرانی با فرزندانمون همدلی کنیم و بهشون آرامش بدید. مهمترین کار برای والدین همراهی کردنه. این کار توی موقعیت های مختلف برای افراد گوناگون فرق داره. به طور کلی میشه توصیه های زیر رو برای این کار داشت:

۱- با فرزندانتون دوست باشید. جوری باشید که بهتون اعتماد کنند و برایتون درد دل کنند . این کار باعث تخلیه روانی میشه. از موضع بالا باهاشون حرف نزنید و مثل یه دوست همراهش باشید. حتی اگر در مورد مشکلش تخصصی هم ندارید، مثل یه دوست بهش دلداری بدید.

۲- محیط مناسب درس خوندن برای فرزندانتون درست کنید. هر چیزی که تمرکز رو به هم میزنه کاهش بدید. مثلا صدای تلویزیون رو کم کنید. مهمونی دادن ها رو کاهش بدید. سعی کنید مکالمات تلفنی رو کوتاه کنید. تفریحات بیرون رو سعی کنید زمانی بذارید که توی وقت های مرده فرزندتون باشه که هم اون بیاد و هم براش تنوع بشه و برای درس خوندن روحیه بگیره. حواستون به تغذیه اش باشه. میتونید با مشاوران تغذیه هم مشورت کنید. البته لازم نیست غذاهای گرون قیمت بخرید که به خانواده فشار بیاد.

۳- هرگز فرزندتون رو با کسی مقایسه نکنید. این کار به شدت استرس آوره و کار رو خراب میکنه. هر کسی شیوه درس خوندن وبرنامه ریزی مخصوص به خودش داره. نتایج هم بعد از کنکور و امتحانات معلوم میشه. پس فعلا در این باره قضاوت نکنید.

۴- به فرزندتون استرس ندید و براش آرامش ایجاد کنید. جملاتی مثل “درس خواندى؟ تست زدى؟ چند درصد زدى؟ و…” استرس آوره و تاثیر مثبتی نداره. به جای این حرفها از جملاتی مثل “واقعاً خسته نباشى” یا “اراده ات براى درس خوندن ، عالیه” و … استفاده کنید. وقتی فرزند ببینه که والدینش ازش راضی هستند، آرامش پیدا میکنه و انرژی برای موفقیت های بیشتر میگیره.

۵- واقعیات رو در نظر بگیرید و انتظارات خودتون رو از فرزندتون تعدیل کنید. هر کسی استعدادی داره و نباید فرزند شما دقیقا همون رشته و دانشگاهی که شما دوست دارید، قبول بشه. این رو با تمام وجود درک کنید.

۶- به فرزندتون فرصت جبران اشتباهاتش رو بدید. هر کسی اشتباهاتی داره و اگر متوجه اونها بشه، حتما میخواد رفعش کنه. پس این فرصت رو از بچه ها دریغ نکنید. اگر هم اشتباهاتش رو متوجه نشده، در یک فضای کاملا دوستانه و ترجیحا غیرمستقیم این موارد رو بهش گوشزد کنید تا در آینده تکرار نشه. حتی اگر تکرار هم شد باز نباید ناامیدش کنید و مجددا تشویقش کنید که این خطا رو رفع کنه.

۷- با برنامه فرزندان هماهنگ باشید. برنامه خواب، مطالعه، استراحت اون رو بدونید و شرایط رو براش مهیا کنید. اگر اون خوابیده، ترجیحا بیدار نمونید. صدای تلویزیون رو زیاد نکنید. در مواقع استراحت باهاش همراه باشید و با هم حرف بزنید.

۸- در آخر، برای موفقیت فرزندانتون پیش خداوند بخشنده دعا کنید. فرزندتون نیاز به دعای شما بزرگترها داره. ان شاالله خدا بهترین تقدیرها رو پیش پای شما و فرزندتون قرار میده.

مشاوره تحصیلی توسط پاسخدون