افزایش دقت در امتحان

1540 بازدید pasokhadmin

افزایش دقت در امتحان

 

دقت یعنی ایجاد تمرکز ذهن و حواس روی موضوعی خاص (مثل نوشته، صدا و تصویر، بو و …) که باعث عکس العمل ویژه ای می شود. مثلا وقتی شما یه سوال رو توی جلسه درست جواب میدید، اول حواستون رو روی سوال متمرکز کردید و اون رو تجزیه و تحلیل کردید و با پاسخ صحیح به اون عکس العمل نشون دادید.

خب حالا چی کار کنیم تا دقت مون زیاد بشه؟ در واقع راه های افزایش دقت در امتحان چیه؟

 

فاکتورهای اثرگذار بر دقت در خارج از جلسه آزمون

 

۱- عوامل جسمی: هر چیزی که روی جسم شما اثر میذاره مثل وضعیت غذایی، خواب، بیماری و … . مثلا شما اگر شب امتحان کم بخوابید یا سرما خورده باشید، احتمالا توی امتحان کم دقت میشید.

۲- عوامل روانی : نوع فکر شما توی امتحان به شدت روی دقت شما در اون آزمون اثرگذاره. یعنی اگر شما نگرش مثبت و منطقی نسبت به اون امتحان داشته باشید، این باعث آرامش و تمرکز بیشتر میشه. برعکس هم اگر شما دائما افکار منفی و رویاپردازی عجیب و غریب کنید، این باعث تشویش و اضطراب میشه که با خودش بی دقتی هم میاره. مثلا اگر شما با خودتون بگید که من برای امتحان زحمت خودم رو کشیدم و از خودم انتظار نمره یا رتبه منطقی دارم، این باعث آرامش میشه اما اگر شما هیچ کاری ویژه ای نکردید و میگید من باید و حتما نمره عالی بگیرم، خب این خیلی غیرمنطقیه و حتما استرس وحشتناک میگیرید و بی دقت میشید.

۳- آمادگی قبلی علمی : اگر شما قبل از جلسه، مطالب رو دقیق خونده باشید، تمرین و تست لازم هم کرده باشید، توی جلسه آزمون، تمامی جوانب یه سوال رو آشنا هستید و دقت خیلی بیشتر میشه. در واقع با دسته بندی مطالب در ذهن، پیدا کردن مطالب مشابه و متضاد هم، مرور مطالب فرّار، از بی دقتی های معمول جلوگیری میشه. حتی بعضی از دبیران حرفه ای کنکور موقع تدریس این مطالب که معمولا توی اونها اشتباهات رایج پیش میاد رو بهتون میگن. شما فقط باید این ها رو به یاد داشته باشید و توی امتحان از اونها درست استفاده کنید. این کار هم با تکرار و آمادگی قبلی علمی حاصل میشه.

 

فاکتورهای اثرگذار بر دقت در داخل جلسه آزمون

 

۱- خواندن دقیق سوال: یه بخشی از پاسخ صحیح در خواندن و فهمیدن منظور پرسش هست. بعضی از معلم ها توی جلسه های آزمون به شما توی فهم سوالات کمک میکنند اما توی امتحانات نهایی و کنکور، دیگه کسی به شما پاسخ نمیده و این کار ممنوع هست. پس باید خودتون با دقت منظور سوال رو بفهمید. برای این کار به نکات زیر توجه کنید:

 • سوال رو با حداکثر دقت بخونید و ببینید سوال از شما دقیقا چی میخواد. گذاشتن انگشت یا مداد زیر سوال هم توی افزایش دقت اثرگذاره.
 • سوال رو همیشه کامل و با جزییات بخونید. برای افزایش سرعت هرگز خوندن سوال رو نیمه کار رها نکنید و به پاسخ فکر کنید.
 • همیشه به فعل سوال مثل هست/نیست ، می باشد/ نمی باشد یا دارد/ ندارد ، توجه کنید.
 • توی سوالات آسون این بی دقتی ها بیشتر رخ میده. همه سوالات رو کامل بخونید و جدی بگیرید.

۲- پاسخ دقیق به سوال: توی این قسمت هم به نکات زیر توجه کنید:

 • با توجه به وقت آزمون و با حوصله جواب بدید. خیلی از عجله های بی مورد باعث دوباره کاری میشه که اتلاف وقت الکی میاره و آخرش هم با استرس به جواب نادرست میرسه.
 • سوالات رو با نظم و به ترتیب جواب بدید و اگر سوالی رو الان نمیتونید پاسخ بدید، کنارش علامت بذارید که بعدا جا نمونه
 • توی امتحانات تشریحی همه اون چیزی که بلد هستید رو بنویسید و کامل پاسخ بدید. اگر سوال چند قسمت داشت، از قسمتهای بعدی غافل نشید. دقت کنید که هر سوال چند قسمت داره و همه رو پاسخ بدید.
 • توی محاسبات خیلی خیلی دقت کنید. مخصوصا توی چهار عمل اصلی ریاضی و علامتهای مثبت و منفی
 • وقتی جواب رو در آوردید یه بررسی بکنید که این جواب اصلا منطقی و شدنیه ؟ مثلا توی فیزیک، دما پایین تر از صفر کلوین در نیاد. چون خیلی حرکت ضایعی هست !!!
 • اگر وقت اضافه آوردید، یه بار برگه رو بررسی کنید و عجله نکنید. توی این فرصت شاید خیلی از ایرادات رفع بشه. هر کسی زودتر از جلسه بیاد بیرون، افتخار نداره.
 • قبل از تحویل برگه تعداد سوالات و جواب ها رو بشمارید که همه چیز مرتب باشه و چیزی جا نمونده باشه. مثلا بعضی از سوالات برگه دو رو داره و دانش آموز اصلا پشت برگه رو نمیبینه. این هم خیلی اشتباه وحشتناکی هست.

 

بعد از آزمون چه کار کنیم؟

 

حتی اگر همه نکات بالا رو رعایت کنید؛ باز هم نمیتونید ادعا کنید که من کاملا با دقت جواب سوالات رو میدم. تعداد کم اشتباه طبیعیه و برای هر کسی حتما رخ داده. اما آدم عاقل از یه سوراخ دو بار گزیده نمیشه. پس شما بعد از هر آزمون بی دقتی ها رو توی هر مبحث، یادداشت کنید و اونها رو هم همراه با خوندن هر درس مرور کنید. مطمئن باشید که بعد از یه مدت براتون این چیزها هم ملکه میشه و هرگز تکرار نمیشه.گ

مشاوره تحصیلی توسط پاسخدون