معرفی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع

5117 بازدید pasokhadmin

مهندسی صنایع یه رشته فرابخشی هست که وظیفه اصلیش برنامه ریزی و کنترل بخشهای مختلف سازمانه. به خاطر همین این مهندسی با بخشهای زیادی از سازمان مستقیما در ارتباط هست. چون معمولا وظایف کلان و استراتژیک به مهندسین صنایع داده میشه، این افراد اگر خودشون تلاش کنند و مدرک تحصیلی خوبی داشته باشند، به سطوح مدیریتی کلان سازمان ها میرسند و درآمدهای خوبی دارند. به خاطر همین، توی کنکور ارشد صنایع افراد زیادی شرکت میکنند و رقابت سختی با هم دارند. خیلی از افراد از رشته های دیگه مهندسی به این رشته میان و ادامه تحصیل میدن. اما بدونید که خیلی از این افراد برنامه ریزی درستی ندارند و رقیب اصلی محسوب نمیشن. اگر شما هم میخواهید توی این رشته ادامه تحصیل بدین بدونید که با یک برنامه ریزی دقیق میتونید به راحتی در دانشگاه های خوب ایران قبول بشید و پله های موفقیت رو با سرعت طی کنید.

هر ساله افراد زیادی از رشته های دیگر مهندسی و حتی علوم پایه به دلیل جایگاه نامناسب آنها در صنعت، به صنایع روی میارن و ادامه تحصیل میدن. اگر شما توی لیسانستون رشته ای غیر از صنایع خوندید و حالا میخواهید وارد صنایع بشید، اصلا نگران نباشید. چون خیلی از کسانی که مثل شما بودند در این کنکور حتی به رتبه های تک رقمی رسیدند. ما با هم این راه را میرویم.

انتخاب گرایش های ارشد صنایع همیشه از سوالات دانشجویان بوده و افراد رو به چالشهای زیادی کشیده . اما بیشتر فارع التحصیلان تحصیلات تکمیلی صنایع میگن که این گرایشها از نظر آینده شغلی و درآمد زیاد با هم تفاوتی نداره و فقط باید ببینید به کدوم حوزه علاقه بیشتری دارید. برای همین ما اینجا این دروس و حوزه های اونها رو معرفی میکنیم.

طبق دفترچه ثبت نام ارشد سال ۹۶، مهندسی صنایع ۱۱ تا گرایش داره که ۷ تا درس با ضرایب مختلف توش هست. از جدول زیر این گرایش ها و درسها مشخص شده.

مهندسی صنایع

قدیمی ترین و پر رقابت ترین گرایش ارشد صنایع، بهینه سازی سیستم ها و سیستم های کلان اقتصادی و اجتماعی هستند. از نظر ادامه تحصیل گرایش بهینه سازی سیستم ها شرایط بهتری دارد. چون درس طراحی سیستمهای صنعتی رو میگذرونند که توی کنکور دکترا میاد و مجبور نیستند که دوباره این درس رو بخونند اما گرایشهای دیگه یا باید اختیاری این درس رو پاس کنند یا خودشون آزاد برای کنکور دکترا بخونند. از طرفی دیگه موضوعات تحقیقاتی این گرایش خیلی گسترده هست و تعریف پایان نامه ارشد و مقاله راحت تره . به خاطر همین، دانشجویان این گرایش معمولا رزومه پژوهشی بهتری دارند که شانس موفقیت توی مصاحبه کنکور دکترا رو افزایش میده . البته این قانون کلی نیست و سایر گرایشها هم خودشون دروس گرایش بهینه سازی سیستمها رو به صورت اختیاری پاس میکنند و با تعریف یه موضوع خوب پایان نامه به بقیه میرسند و مشکل زیادی نخواهند داشت. از این رو باز هم تاکید میشود که این گرایشها زیاد تفاوتی با هم ندارند و بیشتر به علاقه افراد بستگی داره.

خوشبختانه توی سالهای اخیر ظرفیت پذیرش این رشته افزایش قابل توجهی داشته و تقریبا تمام دانشگاه های تهران (شریف، امیر کبیر، تهران، علم وصنعت، تربیت مدرس، خواجه نصیر، الزهرا، خوارزمی، شاهد) و بسیاری از شهرستانها (صنعتی اصفهان، مشهد، شیراز، ارومیه، قم، بابل، یزد، بندرعباس، زاهدان، کرمان، سمنان، سنندج) این رشته ارشد رو دارند.

برای اطلاع از ظرفیت های این رشته به اینجا مراجعه کنید (دفترچه انتخاب رشته سال ۹۶)

 

این رشته در دانشگاه های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، پردیس خودگردان، مجازی، مشترک با دانشگاه های خارجی، غیرانتفاعی، پیام نور و آموزش محور پذیرش دارد.

 

 

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد.