معرفی کارشناسی ارشد مهندسی برق

2886 بازدید pasokhadmin

کارشناسی ارشد مهندسی برق در ایران طرفداران زیادی داره. یک دلیل اصلی اون اینه که اکثر رتبه های برتر کنکور به این رشته میرن و بعد از پایان دوره کارشناسی حتما میخوان ادامه تحصیل بدن. البته سطح علمی دانشگاه های ما هم در مقایسه با کشورهای بزرگ صنعتی خوبه و اگر یه نفر برای ادامه تحصیل به خارج از کشور هم بره، از نظر علمی و استفاده از کتاب های مرجع مشکل خاصی نداره.

رشته مهندسی برق توی ارشد، ۵ تا گرایش اصلی (قدرت، الکترونیک، کنترل، مخابرات و مهندسی پزشکی) داره. گرایش‏های دیگری هم مثل راه آهن برقی و مکاترونیک و … هم هستند که فرعی حساب میشه. دانشجوها معمولا توی تعیین گرایشهای ارشد مشکلی ندارند و بیشترشون همون گرایش لیسانسشون رو ادامه میدن. مگر اینکه به گرایش های دیگه خیلی علاقه‏ مند بشن و دیگه رشته لیسانس رو ادامه ندن . اما به طور کلی توصیه به این کار نمیشه. در واقع، تفاوتی بین گرایش ها از نظر بازار کار هم نیست. البته بعضی اوقات دولت یا نهادهای بزرگ صنعتی توی یک گرایش خاص نیرو میگیرند که توازن رو کمی به هم میزنه و البته موقتی هم هست و بعد مدتی متعادل میشه.

توی جدول زیر عناوین دروس امتحانی و گرایش ها و ضرایب دروس مهندسی برق اومده:

مهندسی برق

 

راستی یادتون باشه، اونهایی که توی درس‏های الکترونیک ۱، ۲و ۳ و مدار منطقی ضعیف اند، بهتره که گرایشهای مهندسی پزشکی و الکترونیک رو انتخاب نکنند. اونهایی که توی ماشینهای الکترونیکی ۱، ۲و ۳ بررسی سیستمهای قدرت و الکترونیک صنعتی ضعیف اند، بهتره که گرایش قدرت نرن. درضمن اگر فکر میکنید توی درسهای سیگنال و سیستم، الکترومغناطیس، آمار و احتمال و ریاضی ضعف دارید، گرایش مخابرات رو انتخاب نکنید. در آخر هم اگر مشکل جدی توی کنترل خطی و ریاضی و آمار دارید، گرایش کنترل برای شما زیاد مناسب نیست.

برای اطلاع از ظرفیت های این رشته به اینجا مراجعه کنید (دفترچه انتخاب رشته سال ۹۶)

 

این رشته در دانشگاه های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، پردیس خودگردان، مجازی، مشترک با دانشگاه های خارجی، غیرانتفاعی، پیام نور و آموزش محور پذیرش دارد.

 

سوالات و نظرات خودتون رو از طریق فرم زیر به ما بگید 

 

مشاوران ما در کمتر از ۲ روز کاری به صورت کاملا رایگان به شما پاسخ خواهند داد.