آزمون های اپلاای آمریکا

2768 بازدید pasokhadmin

آزمون های اپلای آمریکا

 

در این پست قصد داریم در مورد آزمون های اپلاای آمریکا صحبت کنیم و به راهنمای تحصیل در آمریکا بپردازیم.

 

آزمون های مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه های آمریکا

 

اگر شما قصد اپلای برای دانشگاه های آمریکا یا کانادا در مقاطع مختلف (از کارشناسی تا پست دکترا) را دارید، باید تعدادی از آزمون های زیر رو بسته به رشته و مقطع مورد نظر خودتون بدید و مدارک اون رو تحویل دانشگاه بدید. در این مقاله با هر یک از این آزمون ها به طور خلاصه آشنا میشیم:

 

۱)آزمون استدلالی SAT یا SAT Reasoning Test

 

آزمون استدلالی SAT اکثرا برای گرفتن پذیرش توی مقطع کارشناسی دانشگاه های آمریکا کاربرد داره. هدف از این آزمون سنجش میزان قدرت استدلال، تفکر انتقادی، حل مسئله و قابلیت های ارتباطی هست که توی دانشگاه ها باید از اونها استفاده کرد. این آزمون توسط College board برگزار میشه. از اونجایی که افراد شرکت کننده توی این ازمون از دبیرستان وارد میشن، College board با تلفیق معدل دبیرستان (GPA) با آزمون استدلالی SAT شاخص مناسب تری رو برای سنجش افراد پیشنهاد داده است.

از اونجایی که بیشتر ایرانیانی که میخوان برای ادامه تحصیل به آمریکا برن، حداقل مدرک کارشناسی رو دارن، این آزمون زیاد به کارشون نمیاد. اما اگر شما میخواهید از مقطع کارشناسی اپلای کنید، باید به فکر گذروندن این آزمون هم باشید .

 

۲)آزمون موضوعی SAT یا SAT Subject Test

 

آزمون موضوعی SAT که نوع دیگه از آزمون بالا هست، خیلی شبیه به کنکور ما توی ایرانه. توی این آزمون دانش یه نفر رو در یه زمینه خاص ارزیابی میکنند. بعضی از کالج ها مدرک این دوره رو برای پذیرش، ثبت نام در دوره ها و انتخاب دوره مناسب برای دانشجویان لازم دارند. همون طورکه ما توی ایران مثلا کنکور ریاضی میدیم. این آزمون هم مقیاسی برای کالج ها برای ارزیابی آمادگی هر فرد برای تحصیل در یک زمینه معین هست.

در جدول زیر آزمون های SAT که در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد، آماده است:

SAT Date SAT Subject Tests Available Registration Deadline Late Registration Deadline Deadline for Changes
August 25, 2018

Register

See SAT Subject Tests available on this date July 27, 2018 August 7, 2018 (for mailed registrations)

August 15, 2018 (for registrations made online or by phone)

August 15, 2018
October 6, 2018

Register

See SAT Subject Tests available on this date September 7, 2018 September 18, 2018 (for mailed registrations)

September 26, 2018 (for registrations made online or by phone)

September 26, 2018
November 3, 2018

Register

See SAT Subject Tests available on this date October 5, 2018 October 16, 2018 (for mailed registrations)

October 24, 2018 (for registrations made online or by phone)

October 24, 2018
December 1, 2018

Register

See SAT Subject Tests available on this date November 2, 2018 November 13, 2018 (for mailed registrations)

November 20, 2018 (for registrations made online or by phone)

November 20, 2018
March 9, 2019

Register

SAT Subject Tests not offered on this date February 8, 2019 February 19, 2019 (for mailed registrations)

February 27, 2019 (for registrations made online or by phone)

February 27, 2019
May 4, 2019

Register

See SAT Subject Tests available on this date April 5, 2019 April 16, 2019 (for mailed registrations)

April 24, 2019 (for registrations made online or by phone)

April 24, 2019
June 1, 2019

Register

See SAT Subject Tests available on this date May 3, 2019 May 14, 2019 (for mailed registrations)

May 22, 2019 (for registrations made online or by phone)

May 22, 2019

برای اطلاعات بیشتر به سایت College board (http://www.collegeboard.com ) مراجعه کنید.

 

۳)ACT

 

این آزمون هم مشابه SAT هست و برای دانش آموزان دبیرستانی که میخوان وارد کالج بشن از سال ۱۹۵۹ میلادی برگزار میشه. بعضی از دانشگاه های آمریکا و اروپا این آزمون رو قبول میکنند و بعضی دیگه SAT رو موقع ثبت نام ازتون میخوان. توی نقشه زیر مشخص شده که هر بخش آمریکا بیشتر کدوم یکی از این آزمونها رو بیشتر قبول دارند.

این آزمون چهارگزینه ای هست که چهار مهارت زیر رو شامل میشه

۱) زبان انگلیسی: ۴۵ دقیقه زمان دارد که شامل ۷۵ سؤال است.

۲) ریاضی: ۶۰ دقیقه زمان دارد که شامل ۶۰ سؤال است.

۳) درک مطلب: ۳۵ دقیقه زمان دارد و شامل ۴۰ سؤال است.

۴) علوم: ۳۵ دقیقه زمان دارد و شامل ۴۰ سؤال است.

یه بخش نوشتاری هم هست که باید توی اون یک مقاله کوتاه طراحی و نوشته بشه. البته این بخش آخر اختیاری هست. این بخش ۳۰ دقیقه وقت داره و بعضی از دانشگاه ها این بخش رو هم برای ورود بهشون لازم میدونند.

آزمون ACT نمرات فرد رو توی درسهای ورودی کالج شامل زبان انگلیسی، جبر، علوم اجتماعی، علوم انسانی و زیست شناسی ارائه میده و آمادگی فرد رو برای ورود به هر کدوم از رشته ها تعیین میکنه. این آزمون ۶ بار در سال و در ماه های  سپتامبر، اکتبر، دسامبر، فوریه، آوریل و ژوئن توی آمریکا برگزار میشه. هزینه ثبت نام برای مکان ها و شرایط مختلف فرق داره و بین ۴۶ تا ۶۳ دلار متغیر هست. برای اطلاعات بیشتر به سایت ACT مراجعه کنید http://www.act.org

 

۴)TOEFL و GRE

 

آزمون تافل و GRE یکی از شناخته شده ترین آزمون هایی هست که برای ورود به دانشگاه های آمریکا مورد نیاز هست. به دلیل گستردگی مطالب به طور جداگانه به آزمون تافل و GREپرداخته ایم که از اینجا و اینجا قابل مشاهده است.

 

۵)GMAT

آزمون GMAT یه آزمون استاندارد برای ورود به رشته های مدیریت علی الخصوص MBA و مدیریت اجرایی هست که توانایی تحلیلی و محاسباتی افراد متقاضی رو بررسی میکنه. در ابتدا این آزمون فقط برای دانشگاه های آمریکا برگزار میشد که به مرور گسترش پیدا کرد و الان در حدود ۱۷۰۰ موسسه آموزشی و دانشگاه در دنیا از این روش استفاده میکنند. به دلیل گسترگی مطالب این آزمون را در مقاله جداگانه ای (اینجا) مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۶)LSAT

 

اگر رشته شما حقوق هست و  بخواهید برای دانشکده های حقوق عضو LSAC (کنسول پذیرش دانشکده های حقوق) پذیرش بگیرید باید آزمون LSAT (آزمون پذیرش دانشکده حقوق) رو هم امتحان بدید. این دانشکده ها، تقریبا تمامی دانشکده های حقوق آمریکا و کانادا رو شامل میشه. این آزمون مهارت خوندن و درک لغات تخصصی و پیچیده حقوقی رو که برای ادامه تحصیل لازم هست رو به شکل استانداردی بررسی میکنه. همچنین انتظار میره که کسی که میخواد وارد رشته حقوق بشه توانایی نتیجه گیری از اطلاعات و تفکر انتقادی و تحلیل اطلاعات و افراد رو هم داشته باشه که توی این آزمون مورد ارزیابی قرار میگیره.

ازمون LSAT ، از ۵ بخش تشکیل شده که ۴ بخش اول به صورت چند گزینه ای هست و بخش آخر هم نوشتاریه. این بخش آخر نمره نداره ولی برای تمامی دانشگاه هایی که اپلای کردید فرستاده میشه. هر بخش هم ۳۵ دقیقه وقت پاسخگویی داره. برای اطلاع دقیق تر از بخش های آزمون و ثبت نام در آن به سایت https://www.lsac.org/jd/lsat/about-the-lsat/ مراجعه کنید.

 

۷)MCAT

اگر قصد اپلای کردن برای رشته های پزشکی رو دارید باید آزمون MCAT رو هم بگذرونید. این آزمون توسط انجمن کالج های پزشکی آمریکا (AAMC)، بیش از ۶۰ سال هست که داره برگزار میشه. تقریبا تمامی دانشکده های آمریکا و کانادا نمرات این آزمون رو موقع پذیرش ازتون میخوان. حتی اگر برای برنامه های تحصیلات تکمیلی و حرفه ای بهداشت هم اپلای کنید، میتونید نمرات آزمون MCAT رو به جای آزمون های استاندارد دیگه مطابقت بدید. برای اطلاعات بیشتر به سایت https://students-residents.aamc.org/ مراجعه کنید.

۸)حرف آخر

توی این مقاله به طور خلاصه با هر کدوم از آزمون هایی که شما برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آمریکا و کانادا لازم دارید رو بررسی کردیم. به دلیل گسترگی مطالب جزییات هر آزمون ارائه نشد. اگر در مورد هر یک از این آزمون ها سوالی دارید با تیم مشاوران تحصیل در خارج از کشور پاسخدون مشورت کنید. این افراد با سالها تجربه تمامی جزییات را به شما ارائه خواهند داد.

 

راهنمای تحصیل در اروپا توسط پاسخدون